Inicjatywy pod kontrolą

Magdalena Kot
opublikowano: 11-04-2005, 00:00

Do 16 maja 2005 r. jednostki badawcze mogą składać oferty na przeprowadzenie badań inicjatywy wspólnotowej EQUAL. Przetarg organizuje MGiP.

Administracja niechętnie przyznaje się do błędów... Dlatego weryfikację programów społecznych i rządowych zleca się instytucji zewnętrznej. Przeprowadza ona ewaluację.

Nowa metoda

Z funduszami strukturalnymi nieodłącznie związany jest proces ewaluacji. Badanie to przeprowadza się przed rozpoczęciem programu (ex anate), w trakcie jego trwania (midterm) i na zakończenie (ex post). Działaniami ewaluacyjnymi objęte jest wdrażanie wszystkich programów unijnych.

— W przypadku EQUAL jest inaczej — tu przewidziano ewaluację bieżącą — mówi Piotr Stronkowski, zastępca dyrektora w Departamencie Zarządzania Europejskim Funduszem Społecznym w Ministerstwie Gospodarki i Pracy (MGiP).

Prowadzenie okresowych badań oceniających efektywność realizowanych programów jest konieczne. Nie zawsze bowiem unijne pieniądze są wydatkowane zgodnie z celami konkretnych inicjatyw.

— Działania ewaluacyjne są obecnie prowadzone w zakresie efektywności i skuteczności wybranych projektów, dotyczących infrastruktury społecznej, podejmowanej w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR). Chcemy sprawdzić, co jest celem projektów wspierających szkoły i szpitale: czy faktycznie ich modernizacja, czy raczej tylko podtrzymanie funkcjonowania, jak w przypadku upadających jednostek lecznictwa podstawowego. Zdarza się, że środki programowe dostają właśnie takie podmioty — wyjaśnia Piotr Zuber, dyrektor Departamentu Polityki Koordynacji Polityki Strukturalnej w MGiP.

Według niego, Polska dopiero uczy się jak najlepiej korzystać z tego, co oferuje nam Unia Europejska.

— Zintegrowany system ewaluacji dopiero powstaje w naszym kraju. Podmiotem natomiast, który nadaje podejmowanym działaniom standardy metodologiczne jest Krajowa Jednostka Oceny czyli Ewaluacji w Ministerstwie Gospodarki i Pracy — mówi Piotr Zuber.

Zakres kontroli

Badania ewaluacyjne to coś więcej niż szeroko pojmowane prace badawcze. Ewaluacja zakłada bowiem także opracowanie oceny i wytycznych, wskazujących kierunek rozwoju danego programu.

— Ewaluacja EQUAL obejmie system zarządzania i wdrażanie programu oraz ocenę jego efektywności. Sprawdza się czy realizacja programu łączy się z wdrażaniem ustalonych dla niego zasad — np. partnerstwa. Ocenia także przydatność podejmowanych w ramach programu nie sprawdzonych jeszcze na rynku pracy metod. Trzeba pamiętać, że celem inicjatywy EQUAL jest możliwość wykorzystania ich na szerszą skalę lub włączenie testowanych działań do polityki krajowej — mówi Piotr Stronkowski.

Ogłoszony przetarg na wybór oferenta, któremu zlecone zostanie wykonanie badań EQUAL, nie jest pierwszym, jaki został zorganizowany przez MGiP. Pierwsza ewaluacja trwała od grudnia 2004 r do lutego 2005 r., zaś jej wyniki zostaną upublicznione w kwietniu.

— Ewaluacje zlecamy jednostkom badawczym wyłanianym w drodze przetargu, zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych. Środki na ten cel pochodzą z pomocy technicznej dla EQUAL. Oferty do ogłoszonego obecnie przetargu będą przyjmowane do 16 maja 2005 r. Nie wiemy jeszcze, kiedy ostatecznie zostanie wyłoniony zwycięzca. Pewne jest jednak, że do końca września 2005 r. musimy przygotować raport o wdrażaniu programu EQUAL —twierdzi Piotr Stronkowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Kot

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Inicjatywy pod kontrolą