Inkubator lekiem na bezrobocie

Agnieszka Jabłońska
opublikowano: 25-09-2009, 00:00

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości ruszają na pomoc absolwentom. Udowodniły, że są skuteczne.

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości ruszają na pomoc absolwentom. Udowodniły, że są skuteczne.

Niedawno "PB" alarmował o 44-procentowym wzroście bezrobocia wśród absolwentów. W czwartek z dramatycznej sytuacji młodych na rynku pracy tłumaczył się Marek Bucior, wiceminister pracy i polityki społecznej. Przyznał, że osoby młode to dziś 22 proc. ogółu bezrobotnych.

— W 2008 r. bezrobocie w Polsce wyniosło 7,2 proc., a w grupie wiekowej 15-24 — 17,3 proc. W tym roku wzrosło i w drugim kwartale wyniosło w tej grupie 19,1 proc. wobec 8 proc. w ogóle. Nie jest tylko jednak nasza specyfika, ale wszystkich krajów UE — wyjaśniał Marek Bucior.

Zaznaczył, że rząd przeprowadził zmiany ustawowe umożliwiające zwiększenie pieniędzy wydawanych na aktywizację ludzi młodych, które w ubiegłym roku wyniosły w sumie ponad 1 mld zł.

Dostali wędkę

To jednak nie rozwiązuje problemu bezrobocia strukturalnego, które od lat jest zmorą firm szukających pracowników i absolwentów ubiegających się o pracę. Być może w aktywizacji zawodowej młodych pomoże projekt akademickich inkubatorów przedsiębiorczości (AIP) realizowany w ramach działania 5.2 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Ministerstwo Gospodarki przeznaczyło na wsparcie projektu 25 mln zł, które już znajdują się na koncie inkubatorów. To prawie jedna trzecia potrzebnych środków.

— Koszt realizacji programu do 2012 r. to ok. 80 mln zł. 50 mln zł uzyskamy dzięki projektom unijnym, w których uczestniczymy. Pozostałe środki będą pochodziły m.in. z opłat beneficjentów i działalności komercyjnej — mówi Dariusz Żuk, prezes AIP.

Chodzi o uruchomienie kolejnych ośmiu inkubatorów (istniejące 32 inkubatory w ciągu pięciu lat wypuściły na rynek 2,5 tys. firm) oraz pakiet usług skierowanych do innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) we wstępnej fazie rozwoju. Powstanie pięć centrów biznesowych świadczących usługi B2B.

— Otoczymy nowe przedsiębiorstwa opieką mentorów, konsultantów i coachów. Umożliwimy im mobilne zarządzanie biurem, bez konieczności wynajmowania powierzchni. Udostępnimy wyposażone laboratoria — wylicza Andrzej Rakowski, menedżer AIP Business Link.

Od przedszkola

Finansowego wsparcia ma udzielać przedsiębiorcom fundusz AIP Seed Capital, inwestujący w nowatorskie przedsięwzięcia młodych ludzi. Warunkami sine qua non uczestniczenia w projekcie są jednak przedsiębiorczość i innowacyjność.

— Mniej przedsiębiorczy absolwenci muszą korzystać z innego rodzaju pomocy. Do walki z bezrobociem strukturalnym niezbędny jest cały system, który będzie funkcjonował już na etapie wczesnej edukacji — konkluduje Rafał Baniak, wiceminister gospodarki.

Agnieszka Jabłońska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane