Inkubatory wyłowią innowacje

opublikowano: 02-01-2019, 22:00

Ruszył konkurs z unijnym wsparciem dla firm, które swoimi rozwiązaniami chcą ułatwiać życie seniorom i osobom z niepełnosprawnościami.

W najbliższych latach rząd planuje przeznaczyć na program „Dostępność Plus” 23 mld zł. Jego celem jest poprawa życia seniorom i osobom z zaburzeniami percepcji i mobilności.

— Nie chcemy, aby wchodzenie po schodach do urzędów, budynków użyteczności publicznej było dla nich wyprawą na symboliczny szczyt K2 — mówił w połowie ubiegłego roku premier Mateusz Morawiecki.

Niedawno Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (MIR) ogłosiło konkurs z unijnym wsparciem na innowacyjne projekty, które poprawią komfort życia m.in. osobom starszym. Resort liczy m.in. na przedsięwzięcia, które pomogą seniorom w robieniu zakupów i korzystaniu z usług publicznych. Adam Hamryszczak, wiceminister inwestycji i rozwoju, przypomina, że konkurs miał swoją pierwszą odsłonę w 2015 r. Jakie są efekty pilotażu? Do inkubatorów wpłynęło ponad 600 nowatorskich pomysłów.

Ciekawym projektem jest m.in. wielofunkcyjna torba, która ułatwia życie osobom starszym. Jest ona wyposażona w elektryczny napęd, który usprawnia wnoszenie torby po schodach. Ponadto seniorzy nie muszą się schylać, aby coś do niej włożyć. Warto podkreślić, że osoby starsze mogą dzielić się takim urządzeniem np. w ramach wspólnoty mieszkaniowej. Efektem pilotażu jest też trójwymiarowa biblioteka dla dzieci. Dzięki niej maluchy z niepełnosprawnością wzrokową mają lepszy dostęp do zbioru ilustracji najważniejszych postaci literatury dziecięcej.

Do konkursu mogą przystąpić m.in. MŚP i organizacje pozarządowe, które chcą rozwijać produkty i usługi dla osób starszych i z niepełnosprawnościami. Program przewiduje powstanie trzech ogólnopolskich inkubatorów innowacji społecznych, które będą działać przez 3-4 lata. Wyłowią one nowatorskie pomysły, pomogą je rozwinąć i wdrożyć na rynek. Przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc ekspertów i wsparcie finansowe. W puli jest 10 mln zł, a każda firma ma szansę na 100 tys. zł. Pieniądze pochodzą z programu Wiedza Edukacja i Rozwój.

— Rolą inkubatorów będzie wybranie rozwiązań, które mogą zaistnieć szeroko na rynku. Ich zastosowanie nie może ograniczać się tylko do pojedynczej usługi, produktu czy podmiotu, ale powinno być wykorzystywane przez dużą, docelową grupę klientów — podkreśla Adam Hamryszczak.

Celem działania inkubatorów — jak zaznacza wiceminister inwestycji i rozwoju — jest również rozwijanie w Polsce ekosystemu innowacji społecznych. W realizacji programu „Dostępność Plus” ma pomóc Rada Dostępności, powołana niedawno Jerzego Kwiecińskiego, ministra inwestycji i rozwoju.

— Formalizujemy współpracę rządu z ekspertami i organizacjami pozarządowym, wspierającymi nas dotychczas w tworzeniu rozwiązań, które poprawią dostęp osób z niepełnosprawnościami do przestrzeni publicznej — mówi Jerzy Kwieciński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu