Innovation Box uzupełni pakiet zachęt

opublikowano: 28-08-2018, 22:00

Jest już ulga podatkowa na B+R, przedsiębiorcy czekali jeszcze na preferencyjną stawkę rozliczania dochodów z innowacji. Gotowy jest jej projekt

Opublikowany został projekt ustawy dotyczący zmian w PIT i CIT — określa on m.in. prawną konstrukcję zapowiadanego już dużo wcześniej tzw. Innovation Box. Najważniejszy jego element pozwala na rozliczenie podatku od dochodu z praw własności intelektualnej z zastosowaniem preferencyjnej stawki 5 proc.

Mechanizm Innovation Box jest domknięciem form wspierania podatkowego działalności badawczo- -rozwojowej. Z jednej strony ulga B+R pozwala na preferencje po stronie kosztowej, z drugiej — Innovation Box będzie je dawał po stronie przychodowej — zaznacza Grzegorz Kuś, radca prawny i doradca podatkowy z PwC.
Zobacz więcej

NOWY MODEL:

Mechanizm Innovation Box jest domknięciem form wspierania podatkowego działalności badawczo- -rozwojowej. Z jednej strony ulga B+R pozwala na preferencje po stronie kosztowej, z drugiej — Innovation Box będzie je dawał po stronie przychodowej — zaznacza Grzegorz Kuś, radca prawny i doradca podatkowy z PwC. Fot. GK

— Z punktu widzenia polskich przedsiębiorców zachęta jest duża, bo oznacza zejście z 19 proc. standardowej stawki podatkowej. Czy może to być wystarczający argument dla zagranicznych firm, zachęcający je do lokowania centrów badawczo-rozwojowych (B+R) i sprzedawania produktów w Polsce? Już raczej niekoniecznie — zaznacza Grzegorz Kuś, radca prawny i doradca podatkowy z PwC.

— Taki instrument w wielu krajach, np. w Wielkiej Brytanii, od dawna jest standardem, u nas wciąż go brakowało. Na razie opublikowany został projekt nowych przepisów, który wymaga jeszcze dopracowania. Natomiast główne jego założenia w zakresie wsparcia podatkowego dla innowatorów zrównują już nasz kraj z zachodnioeuropejskimi — dodaje Kiejstut Żagun, szef zespołu innowacji, ulg i dotacji w KPMG.

Mechanizm wsparcia

Innovation Box stanowi domknięcie dotychczasowego systemu zachęt podatkowych przeznaczonych dla innowatorów.

— Istnieje już ulga B+R, która jest mechanizmem kosztowym, brakowało natomiast mechanizmu przychodowego. Analogicznie, patrząc na oś rozwoju innowacji, najpierw mamy do czynienia z kosztami, jakie w firmach generują prace badawczo-rozwojowe, a dopiero potem, często nawet po kilku latach, następują przychody ze sprzedaży nowych rozwiązań objętych prawami własności intelektualnej — podaje Grzegorz Kuś.

Z proponowanego instrumentu skorzystać będą mogli podatnicy CIT i PIT. Ulgą objęte zostaną podmioty, którzy czerpią dochody z opatentowanych rozwiązań, a także produktów chronionych prawem wzorów użytkowych czy przemysłowych. Na listę uprawnionych do rozliczania się według niższej stawki podatkowej wpisani zostali dodatkowo posiadacze praw do programów komputerowych, patentów na produkty lecznicze lub środki ochrony roślin, zarejestrowanych produktów weterynaryjnych dopuszczonych do obrotu, ale również nowych odmian roślin i ras zwierząt. Lista została szczegółowo sprecyzowana.

— W tym zestawieniu jedynie programy komputerowe mogą być chronione bez zgłoszenia lub rejestracji, a na podstawie tylko prawa autorskiego. W związku z tym można się spodziewać, że w przyszłym roku Urząd Patentowy RP otrzyma większą liczbę zgłoszeń — mówi Grzegorz Kuś.

Ekspert zwraca uwagę, że kwalifikowane prawo własności intelektualnej „musi być związane z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową. Przepisy nie definiują natomiast, w jaki sposób będzie należało wykazać ten związek. Sama definicja takiej działalności jest taka sama, którą stosuje się przy uldze B+R”.

Wyliczone na kalkulatorze

Firma PwC przygotowała uproszczony przykład rozliczenia podatkowego dla twórcy np. programu komputerowego — według dotychczasowej, standardowej stawki podatkowej i obecnie proponowanej. Analitycy założyli, że łączne koszty samodzielnego wytworzenia produktu wyniosły 6 mln zł. Natomiast jego pomysłodawca — podatnik sprzedał 100 licencji po 100 tys. zł netto. Bez Innovation Box mógłby obniżyć swój przychód o poniesione koszty, a dochód wyniósłby 4 mln zł, co przy 19 proc. oznaczałoby 720 tys. zł podatku. Z Innovation Box, bez dodatkowych wyłączeń i korekty dochodu określonej w ustawie współczynnikiem, przy przyjętych w przykładzie założeniach, ale przy 5-procentowej stawce, należny podatek wyniesie jedynie ok. 200 tys. zł.

Weź udział w "Research & Innovation Forum", 13-14 listopada 2018 r., Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu