Innowacje to nie tylko technologia

Sylwester Sacharczuk
opublikowano: 05-04-2011, 00:00

Innowacja bez wdrażania nowych produktów lub technologii? Tak, właśnie ten typ innowacji może dać najbardziej zaskakujące efekty.

Nowoczesne rozwiązania organizacyjne mogą pomnożyć zyski

Innowacja bez wdrażania nowych produktów lub technologii? Tak, właśnie ten typ innowacji może dać najbardziej zaskakujące efekty.

Wśród większości polskich przedsiębiorców od lat dominuje przekonanie, że wdrażanie innowacji nie jest możliwe bez nowinek technicznych, a jej miernikiem są ulepszone produkty lub technologie. I tu się mylą. Bo wbrew obiegowym opiniom innowacje to nie tylko najnowocześniejsze rozwiązania high tech czy skomplikowane projekty z wieloma wykresami, których realizacja wymaga wielu nakładów. Obok nich coraz popularniejsze i ważniejsze stają się nowości dotyczące zarządzania i organizacji w firmach.

Nowe spojrzenie

— Innowacje to także nowe rozwiązania organizacyjne w firmie, które usprawniają jej działanie, a jednocześnie podnoszą konkurencyjność. Mogą dotyczyć na przykład zarządzania, podziału zadań, zakresu kompetencji czy przepływu informacji. Dzięki nim firma zwiększa swoje szanse na rynku oraz ogranicza koszty działalności — mówi Krzysztof Duchnowski, prezes zarządu Fundacji Innowacji i Rozwoju.

Dotychczas zmiany organizacji czy sposobu pracy nie zyskiwały odpowiedniej rangi. Dlaczego? Wynikało to z faktu, że nie były one widoczne na zewnątrz przedsiębiorstwa, a często stanowiły jego wewnętrzną tajemnicę. Teraz wreszcie się to zmienia. Przedsiębiorstwa mówią o zmianach, bo mają czym się pochwalić. Tym bardziej, że wprowadzanie innowacji organizacyjnych często jest tanie lub wręcz nic nie kosztuje i związane jest bardziej z kulturą pracy w firmie i odpowiednim systemem motywowania pracowników.

Nowości organizacyjne najczęściej dotyczą nowej metody organizacji w biznesowych praktykach, organizacji miejsca pracy albo relacji między pracownikami. Często ich celem jest zbudowanie bardziej rozumiejącego się zespołu i polepszenie dzięki temu konkurencyjności firmy. Jak to zrobić? Przykładem może być firma Asseco Business Solutions. Stworzyła ona swoiste "wiedzowe kompendium", które zapewnia kompleksową obsługę spraw pracowniczych.

— Przyczynia się ono do rozwoju przedsiębiorstw, ma duży wpływ na ich innowacyjność i uzyskanie przewagi konkurencyjnej. Pierwsza część kompendium dotyczy podatków, składek ZUS, zasiłków, urlopów i rozliczania czasu pracy. Druga jest odpowiedzią na indywidualne potrzeby każdej firmy, związane z odmiennymi zasadami naliczania i wypłaty wynagrodzeń. Można je więc dostosować do każdej firmy. Mało tego, w ramach miękkiego HR ten system zarządza rekrutacją, ścieżką kariery czy sprawami socjalnymi — mówi Romuald Rutkowski, prezes Asseco Business Solutions.

Większa elastyczność

Innowacje organizacyjne często łączą się z wprowadzaniem w firmach większej elastyczności w pewnych aspektach pracy. Na uwagę zasługuje innowacyjne podejście do zarządzania zasobami ludzkimi polskiego oddziału Microsoftu. Wprowadził on program skierowany do pracujących rodziców, który zakładał elastyczne formy pracy dobrane indywidualnie do stanowiska, form i czasu pracy. Program spełniał potrzeby zarówno kobiet w okresie ciąży i macierzyństwa, jak i pracujących ojców. Dzięki niemu znacznie wzrosła lojalność pracowników i integracja w firmie, co niebawem przełożyło się na znacznie lepsze wyniki w działach, które były objęte programem.

Na ten aspekt zwrócił uwagę także polski oddział Ikei, wprowadzając dodatkowy 30-dniowy pełnopłatny urlop macierzyński lub ojcowski ponad to, co przewiduje ustawa. Ojcowie, którzy nie skorzystają z dodatkowego płatnego urlopu, dostają dodatkowe 10 dni płatnego zwolnienia od pracy. Ta zmiana też przyniosła bardzo pozytywny wpływ, jeśli chodzi o wydajność, atmosferę i w efekcie wyniki firmy.

A co zostało uznane w ubiegłym roku za najcenniejszą w Polsce innowację organizacyjną? Wygrała biofarmaceutyczna firma Bristol-Myers Squibb, w której każdy z pracowników może zaproponować zupełnie nowe rozwiązanie. Wdrożono tu zupełnie niespotykaną kulturę coachingową, która sprzyja rozwojowi pracowników i ma aktywizować ich potencjał. Tu docenia się gotowość do podejmowania ryzyka i nowych pomysłów. A za innowacyjne rozwiązania Bristol-Myers Squibb daje nagrody — w ubiegłym roku przyznała ich w Polsce aż 18.

— Zachęcamy do wprowadzania jak największej liczby rozwiązań dotyczących organizacji. Mają one ogromne znacznie dla innowacyjności, która wciąż jest mylnie kojarzona tylko z technologią. Często wydaje się, że nie dają one rezultatów, ale tak naprawdę ich efekt w szerszej perspektywie trudny jest do przecenienia — mówi Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane