Innowacyjność nie zawsze popłaca

opublikowano: 26-03-2018, 22:00

GIEŁDOWA SPÓŁKA ROKU 2017: Firmy telemedyczne, producenci gier, perełki polskiego IT oraz banki i telekomy — to giełdowe spółki, które wyróżniają się innowacyjnością

Wprowadzanie innowacji jest fundamentalnym czynnikiem wpływającym na pozycję firmy na rynku. Wysoka innowacyjność spowoduje, że podmioty gospodarcze będą uzyskiwać więcej ze sprzedaży produktów, co przełoży się na wyższe wydatki na badania i rozwój oraz wyższe wynagrodzenia — takimi okrągłymi zdaniami rządowa Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zachwala korzyści z innowacyjności. Na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, które innowacyjnością wyróżniają się nie tylko w skali kraju, ale też regionu, a nawet świata. Nie zawsze przekłada się to jednak wprost na sprzedaż i pozycję rynkową.

Długa droga

W tym roku analitycy, maklerzy i doradcy inwestycyjni uznali, że najbardziej innowacyjną spółką na warszawskiej giełdzie jest Braster, należący do rosnącego grona notowanych na GPW spółek telemedycznych. Oferuje kompleksowy system, którego podstawowym elementem jest urządzenie pozwalające kobietom samodzielnie i regularnie badać piersi. Wyniki badań są następnie automatycznie przesyłane do centrum telemedycznego Brastera, w którym są automatycznie interpretowane. Prace rozwojowe nad urządzeniem ruszyły już ponad dekadę temu. Biznesowy pomysł Brastera i jego realizacja są bardzo dobrze oceniane, ale na razie nie przekłada się to ani na wyniki spółki, ani na jej wycenę na giełdzie, inwestorzy nie wyrywają się też do kupowania jej akcji. W połowie ubiegłego roku Braster przeprowadziłofertę publiczną, w której początkowo liczył na ponad 60 mln zł. Udało się zebrać 40,5 mln zł na dalszą działalność, a giełdowy kurs spółki jest obecnie o ponad 50 proc. niższy niż w czasie oferty. Pieniądze z giełdy są spółce potrzebne, bo na razie wypracowuje mizerne przychody ze sprzedaży urządzenia, prowadzonej głównie na rynku polskim. Po trzech kwartałach ubiegłego roku spółka miała 286 tys. zł przychodów i ponad 17 mln zł straty operacyjnej, a czekają ją jeszcze duże wydatki na zapowiadaną od lat ekspansję zagraniczną — spółka czeka na dopuszczenie produktu m.in. na rynek amerykański, brazylijski i chiński. Wysoka innowacyjność Brastera nie przekłada się też — przynajmniej na razie — na oceny w innych kategoriach rankingu Giełdowa Spółka Roku. W zestawieniu ogólnym spółka znalazła się w piątej dziesiątce, a w kategorii „sukces w ubiegłym roku” zajęła ex aequo przedostatnie miejsce.

Innowacyjny wachlarz

Za plecami Brastera na podium najbardziej innowacyjnych spółek na GPW znaleźli się weterani tej kategorii — ubiegłoroczny zwycięzca, czyli CD Projekt, oraz ubiegłoroczny numer trzy, czyli telemedyczne Medicalgorithmics, które w przeciwieństwie do Brastera już zdołało zbudować silną pozycję na rynku amerykańskim i to stamtąd czerpie większość przychodów generowanych przez urządzenie PocketECG, służące do monitorowania zaburzeń pracy serca. Nie ma jednego wspólnego mianownika dla giełdowych innowatorów, ale w czołówce zestawienia dominują spółki z kilku branż. Poza telemedycyną i grami komputerowymi (oprócz CD Projektu wysoko, na 11. miejscu, w rankingu innowatorów jest CI Games) to m.in. branża IT, w której tradycyjnie wysoko oceniane są spółki z grupy Asseco, a dobre noty zbiera też LiveChat Software oraz telekomunikacja i bankowość. Tuż za podium innowatorów uplasował się ubiegłoroczny debiutant, Play, ceniony za agresywną i nowatorską na tle konkurencji ofertę w segmencie telekomunikacyjnym. Piąty w zestawieniu jest natomiast mBank, który tytuł najbardziej innowacyjnego giełdowego banku odebrał lepiej notowanemu w ubiegłym roku Aliorowi. Na pocieszenie Alior może się pochwalić tytułem najbardziej innowacyjnej spółki na giełdzie w gronie słabo ocenianych pod tym względem podmiotów bezpośrednio i pośrednio kontrolowanych przez skarb państwa.

Innowacyjność produktów i usług

1. Braster

2. CD Projekt

3. Medicalgorithmics

4. Play

5. mBank

6. Work Service

7. Asseco SEE

8. Wirtualna Polska

9. Oponeo.pl

10. Livechat Software

Źródło: Raport „Giełdowa Spółka Roku 2017”

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane