Innowacyjność nie zawsze popłaca

opublikowano: 26-03-2018, 22:00

GIEŁDOWA SPÓŁKA ROKU 2017: Firmy telemedyczne, producenci gier, perełki polskiego IT oraz banki i telekomy — to giełdowe spółki, które wyróżniają się innowacyjnością

Wprowadzanie innowacji jest fundamentalnym czynnikiem wpływającym na pozycję firmy na rynku. Wysoka innowacyjność spowoduje, że podmioty gospodarcze będą uzyskiwać więcej ze sprzedaży produktów, co przełoży się na wyższe wydatki na badania i rozwój oraz wyższe wynagrodzenia — takimi okrągłymi zdaniami rządowa Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zachwala korzyści z innowacyjności. Na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, które innowacyjnością wyróżniają się nie tylko w skali kraju, ale też regionu, a nawet świata. Nie zawsze przekłada się to jednak wprost na sprzedaż i pozycję rynkową.

Długa droga

W tym roku analitycy, maklerzy i doradcy inwestycyjni uznali, że najbardziej innowacyjną spółką na warszawskiej giełdzie jest Braster, należący do rosnącego grona notowanych na GPW spółek telemedycznych. Oferuje kompleksowy system, którego podstawowym elementem jest urządzenie pozwalające kobietom samodzielnie i regularnie badać piersi. Wyniki badań są następnie automatycznie przesyłane do centrum telemedycznego Brastera, w którym są automatycznie interpretowane. Prace rozwojowe nad urządzeniem ruszyły już ponad dekadę temu. Biznesowy pomysł Brastera i jego realizacja są bardzo dobrze oceniane, ale na razie nie przekłada się to ani na wyniki spółki, ani na jej wycenę na giełdzie, inwestorzy nie wyrywają się też do kupowania jej akcji. W połowie ubiegłego roku Braster przeprowadziłofertę publiczną, w której początkowo liczył na ponad 60 mln zł. Udało się zebrać 40,5 mln zł na dalszą działalność, a giełdowy kurs spółki jest obecnie o ponad 50 proc. niższy niż w czasie oferty. Pieniądze z giełdy są spółce potrzebne, bo na razie wypracowuje mizerne przychody ze sprzedaży urządzenia, prowadzonej głównie na rynku polskim. Po trzech kwartałach ubiegłego roku spółka miała 286 tys. zł przychodów i ponad 17 mln zł straty operacyjnej, a czekają ją jeszcze duże wydatki na zapowiadaną od lat ekspansję zagraniczną — spółka czeka na dopuszczenie produktu m.in. na rynek amerykański, brazylijski i chiński. Wysoka innowacyjność Brastera nie przekłada się też — przynajmniej na razie — na oceny w innych kategoriach rankingu Giełdowa Spółka Roku. W zestawieniu ogólnym spółka znalazła się w piątej dziesiątce, a w kategorii „sukces w ubiegłym roku” zajęła ex aequo przedostatnie miejsce.

Innowacyjny wachlarz

Za plecami Brastera na podium najbardziej innowacyjnych spółek na GPW znaleźli się weterani tej kategorii — ubiegłoroczny zwycięzca, czyli CD Projekt, oraz ubiegłoroczny numer trzy, czyli telemedyczne Medicalgorithmics, które w przeciwieństwie do Brastera już zdołało zbudować silną pozycję na rynku amerykańskim i to stamtąd czerpie większość przychodów generowanych przez urządzenie PocketECG, służące do monitorowania zaburzeń pracy serca. Nie ma jednego wspólnego mianownika dla giełdowych innowatorów, ale w czołówce zestawienia dominują spółki z kilku branż. Poza telemedycyną i grami komputerowymi (oprócz CD Projektu wysoko, na 11. miejscu, w rankingu innowatorów jest CI Games) to m.in. branża IT, w której tradycyjnie wysoko oceniane są spółki z grupy Asseco, a dobre noty zbiera też LiveChat Software oraz telekomunikacja i bankowość. Tuż za podium innowatorów uplasował się ubiegłoroczny debiutant, Play, ceniony za agresywną i nowatorską na tle konkurencji ofertę w segmencie telekomunikacyjnym. Piąty w zestawieniu jest natomiast mBank, który tytuł najbardziej innowacyjnego giełdowego banku odebrał lepiej notowanemu w ubiegłym roku Aliorowi. Na pocieszenie Alior może się pochwalić tytułem najbardziej innowacyjnej spółki na giełdzie w gronie słabo ocenianych pod tym względem podmiotów bezpośrednio i pośrednio kontrolowanych przez skarb państwa.

Innowacyjność produktów i usług

1. Braster

2. CD Projekt

3. Medicalgorithmics

4. Play

5. mBank

6. Work Service

7. Asseco SEE

8. Wirtualna Polska

9. Oponeo.pl

10. Livechat Software

Źródło: Raport „Giełdowa Spółka Roku 2017”

 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane