Insiderzy i instytucje już realizują zyski

Przemek Barankiewicz
30-01-2006, 00:00

Spółka zależna prezesa Atlanty Poland sprzedała pakiet akcji giełdowej firmy wart ponad 6 mln zł. Ale na liście największych operacji insiderskich stycznia to dopiero siódme miejsce. Osoby związane z kierownictwem spółek coraz odważniej realizują zyski. Instytucje finansowe także częściej zmniejszają, niż zwiększają zaangażowanie. Tymczasem decyzje inwestycyjne, zwłaszcza insiderów, mogą stanowić cenny drogowskaz dla graczy. Szczególnie jeśli koniunktura się pogorszy.

Na razie zyskują inwestorzy dokupujący papiery. Kurs informatycznej Tety jest o 25 proc. wyższy niż w momencie sprzedaży przez Enterprise Investors pakietu akcji objętego przez instytucje finansowe. Fundusz Nova Polonia nie przewidział natomiast mroźnej zimy, na czym skorzystał kurs Pratermu i zwiększający w nim zaangażowanie fundusz emerytalny AIG. Nosa mieli PZU AM i OFE Pekao, inwestujące zgodnie z biopaliwową modą w Elstar Oils. Zyski liczy też TU Allianz Polska, dokupujący papiery Swissmedu.

Transakcje insiderów zwykle stanowią wskazówkę dla całego rynku. Nastroje na GPW są jednak tak rozgrzane, że rynek lekceważy negatywne sygnały. Insiderzy przeważają po stronie podażowej. Można to tłumaczyć względami podatkowymi (sprzedaż akcji na pierwszej sesji roku przez członka zarządu Polimeksu). Znamienne jest jednak, że w dziesiątce spó- łek, których akcjami handlowali insiderzy, tylko w Computerlandzie zwiększali zaangażowanie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Emerytury / Insiderzy i instytucje już realizują zyski