Instytucje finansowe nie wierzą w dolara

opublikowano: 07-12-2017, 13:42
aktualizacja: 07-12-2017, 13:43

Ani związana z reformą podatkową repatriacja zysków przedsiębiorstw, ani jastrzębie nastawienie Fedu, ani dobra koniunktura w USA czy powrót ”gry pod Trumpa” nie zdołają w przyszłym roku umocnić dolara, uważa większość specjalistów z Wall Street.

Zobacz więcej

Banknoty studolarowe. Fot. Bloomberg.

Kiedy tylko reforma podatkowa zostanie przegłosowana, amerykańskie przedsiębiorstwa przewalutują na dolara jedną czwartą z 1,2 bln USD, które trzymają w lokalnych walutach w swoich zagranicznych filiach, zapowiada David Woo z banku BofA ML. Jego zdaniem będzie to wspierało dolara zwłaszcza w pierwszej połowie 2018 r., a na koniec roku notowania euro do dolara  spadną do 1,10 USD. To jednak odosobniona opinia, bo według średniej prognoz instytucji finansowych notowania euro w amerykańskiej walucie sięgną na koniec przyszłego roku 1,17 USD, czyli wyniosą zaledwie 0,7 proc. poniżej obecnych notowań.

„Lepiej uważać na śpiące wulkany, którymi są niektóre wyraźnie niedowartościowane waluty. Wzrost na świecie jest bardziej wyrównany, a to oznacza, że dolar jest drogi” – pisze w raporcie Kit Juckes, strateg obligacyjny banku Societe Generale.

Według nie wierzących w dobre  perspektywy dolara silniejszy wzrost poza USA będzie tworzył presję na wzrost rentowności w tych krajach. W rezultacie coraz więcej banków centralnych może zaskakiwać zmianą polityki na restrykcyjną, a tymczasem podwyżki stóp Fedu są prawdopodobnie uwzględnione w notowaniach. Z drugiej strony globalne ożywienie spowoduje, że amerykańskie korporacje nie będą miały zachęty do sprowadzania kapitałów do USA. Od początku roku indeks dolara do innych głównych walut stracił blisko 9 proc., jednak wciąż utrzymuje się 25 proc. powyżej dna z 2011 r.

„Najważniejszym tematem na rynku głównych par walutowych będzie w przyszłym roku to, jak długo jeszcze dolar będzie potrafił się utrzymać na historycznie wysokich poziomach” – zapowiadał w ostatniej nocie do klientów Mansoor Mohi-uddyn, szef strategii walutowej w NatWest Markets.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu