Integer.pl planuje wzrost przychodów i EBITDA

ISBNews
opublikowano: 21-03-2014, 18:09

Integer.pl zamierza intensywnie rozwijać się i przyspieszyć ekspansję zagraniczną w tym roku. Spółka oczekuje wzrostu przychodów i wyniku EBITDA, zaś poziom zysku netto wypracowanego w tym roku będzie zależał od nakładów na rozwój sieci paczkomatów, powiedział prezes Rafał Brzoska w rozmowie z ISBnews.

Ze względu na planowany rozwój, zarząd nie będzie rekomendował wypłaty dywidendy z zysku za 2013 r.

"Na rozwój spółki trzeba patrzeć przez pryzmat wyniku EBITDA. Pomimo znacznie szybszej ekspansji w 2013 roku w porównaniu z poprzednimi latami, związanej z rozwojem easyPack zanotowaliśmy duży wzrost tego wyniku. Trzeba też pamiętać, że w 2012 mieliśmy jednorazową transakcję sprzedaży naszej spółki zależnej Kolportaż Rzetelny o wartości ponad 50 mln zł, co powoduje wysoką bazę roku 2013"- powiedział ISBnews Brzoska.

Dodał, że wyniki na poziomie skonsolidowanym obciąża kwota 4,5 mln zł - program motywacyjny dla pracowników easyPack.

"Co do zysku netto w 2014 roku, to będzie on zależał w dużej mierze od naszego zadłużenia związanego z inwestycjami. Na pewno idziemy w kierunku mocnego zwiększania sprzedaży i zysku EBITDA. Jeśli dynamika będzie duża, to powinno się też pozytywnie przełożyć na zysk netto" - powiedział Brzoska.

Przychody Integer.pl wzrosły o 23% r/r do 347,3 mln zł. Po oczyszczeniu ze zdarzenia jednorazowego wzrost sięgnął 51,6% w skali roku. Zysk netto wyniósł do 8,6 mln zł wobec 47,19 mln zł rok wcześniej - co po odliczeniu zdarzenia jednorazowego oznacza wzrost o ponad 14 mln zł.

Zysk EBITDA wyniósł 49,54 mln zł w 2013 r. wobec 74,86 mln zł rok wcześniej, zaś wynik operacyjny sięgnął 24,23 mln zł wobec 56,17 mln zł rok wcześniej. Po odliczeniu jednorazowego zdarzenia, wyniki wzrosłyby odpowiednio o 124% r/r oraz o 607,7% r/r.

Brzoska powiedział, że ubiegły rok, dzięki bardzo dobrym wynikom światowego e-handlu był rokiem sukcesu grupy w obszarze e-commerce, co sprawiło, że grupa zdecydowała się przyspieszyć zagraniczną ekspansję Paczkomatów InPost.

W tym roku grupa Integer.pl nie zamierza zwalniać tempa i planuje dalszy rozwój w Polsce, ale głównie za granicą. Liczba Paczkomatów może zwiększyć się nawet o 5 tys. wobec planowanych 3,5 tys.

"2014 rok również będzie czasem bardzo dynamicznego rozwoju. Według planu na ten rok, naszym celem jest 3,5 tysiąca paczkomatów, ale ta liczba może być większa, nawet 5 tys. maszyn. To będzie głównie w Ameryce, Kanadzie, USA, ale również w Brazylii. Już prowadzimy rozmowy zabezpieczające lokalizacje w tych krajach i pierwsze maszyny być może zostaną uruchomione już w tym roku" - powiedział Brzoska.

InPost negocjuje także z azjatyckimi firmami kurierskimi w sprawie projektu obejmującego instalację 170 paczkomatów. Trwają także prace nad pozyskaniem około 6000 lokalizacji na kolejne urządzenia. Nowe Paczkomaty InPost staną w 15 kolejnych krajach: Francji, Włoszech, Austrii, na Węgrzech, w Turcji, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Danii, Holandii, Szwajcarii, Rumunii i Bułgarii, Rosji oraz Hiszpanii.

W ciągu najbliższych 4-5 lat Paczkomaty InPost pojawią się też w obu Amerykach oraz w Azji. W Stanach Zjednoczonych Grupa Integer.pl SA zamierza uruchomić 10.000 Paczkomatów do końca 2016 roku. Całość inwestycji docelowo może sięgnąć nawet 1 mld euro.

Do tej pory na całym świecie funkcjonuje - w różnych modelach biznesowych - niemal 3500 paczkomatów. W ciągu najbliższych 3 lat grupa chce uruchomić łącznie około 16 tys. tych urządzeń.

Brzoska powiedział, że już wkrótce spółka ogłosi nowe plany dotyczące partnerstwa i umowy z partnerami zarówno w Europie, jak i poza nią.

Plany grupy Integer.pl na ten rok obejmują także wzrost sprzedaży w zakresie usług wysokomarżowych, tj. listów poleconych i ekspresowych oraz przekazów pieniężnych. Wolumen doręczeń ma wzrosnąć o 20% w 2014 roku w porównaniu z wolumenem odnotowanym w roku 2013, który wyniósł 240 mln sztuk.

Ponadto grupa planuje dynamiczny rozwój InPost Finance, działającej w segmencie usług finansowo-ubezpieczeniowych. Spółka dostarcza miesięcznie około 100 tys. przekazów/ świadczeń. do podmiotów, które współpracują z niezależnym operatorem finansowym.

Zarząd zakłada, że w ciągu kolejnych dwóch lat stanie się ona znaczącym graczem na rynku sprzedaży ubezpieczeń majątkowych, który w 2014 roku może osiągnąć poziom 37,8 mld zł, z perspektywą wzrostu o 70% w okresie najbliższych 5 lat.

Prezes poinformował ISBnews, że ze względu na planowany rozwój, zarząd nie będzie rekomendował dzielenia się zyskiem za 2013 r. z akcjonariuszami. "Nie planujemy dywidendy za ten rok" - powiedział.

Do końca 2013 roku Grupa Integer.pl SA posiadała 7500 Punktów Obsługi Klienta, w każdej gminie na terenie całego kraju, z czego 400 POK udostępnionych jest w placówkach Stefczyk Finanse, a kolejnych 5000 w placówkach sieci RUCH.

Strategicznym celem Grupy na kolejne lata (do końca 2016 roku) jest wejście z usługą paczkomatową do niemal wszystkich krajów europejskich. Samoobsługowe urządzenia – których producentem i operatorem jest Grupa Integer.pl w 3 lata podbiły oprócz Polski: Arabię Saudyjską, Australię, Chile, Wielką Brytanię, Irlandię, Islandię, Litwę, Łotwę, Ukrainę, Estonię, Rosję, Cypr, Słowację, Czechy, a także: Kolumbię, Kostarykę, Salwador oraz Gwatemalę.

Grupa Kapitałowa Integer.pl to druga co do wielkości w Polsce grupa pocztowa, do której należą największa prywatna poczta – InPost, niezależny operator finansowo-ubezpieczeniowy – InPost Finanse oraz Paczkomaty InPost. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2007 roku. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 347,32 mln zł w 2013 r.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane