Inteligentny stetoskop szuka testerów

opublikowano: 21-12-2017, 22:00

StethoMe to pierwsza inwestycja polsko-izraelskiego funduszu TDJ Pitango Ventures. Wyłożona na stół kwota: 2 mln USD

Skuteczność lekarzy w rozpoznawaniu dźwięków charakterystycznych dla zapalenia płuc podczas badania osłuchowego w Stanach Zjednoczonych wynosi zaledwie 25 proc. — wynika z analizy przeprowadzonej na grupie ok. 600 tamtejszych specjalistów, a przytoczonej przez Wojciecha Radomskiego, prezesa spółki StethoMe. Problem — jak dodaje przedsiębiorca — jest olbrzymi, bo zapalenie płuc stanowi jedną z głównych przyczyn śmierci dzieci do lat pięciu na całym świecie.

Machine learning, czyli uczenie maszynowe, jest procesem wymagającym przetworzenia olbrzymiej ilości danych. To podstawa do sprawnego działania urządzeń bazujących na sztucznej inteligencji. Z tą materią zmierzyć musi się teraz Wojciech Radomski, prezes spółki StethoMe, współtwórca zaawansowanego, elektronicznego stetoskopu. Wspierany będzie w tym przez TDJ Pitango Ventures, fundusz reprezentowany przez Wojciecha Fedorowicza (partner zarządzający).
Zobacz więcej

KROK PO KROKU:

Machine learning, czyli uczenie maszynowe, jest procesem wymagającym przetworzenia olbrzymiej ilości danych. To podstawa do sprawnego działania urządzeń bazujących na sztucznej inteligencji. Z tą materią zmierzyć musi się teraz Wojciech Radomski, prezes spółki StethoMe, współtwórca zaawansowanego, elektronicznego stetoskopu. Wspierany będzie w tym przez TDJ Pitango Ventures, fundusz reprezentowany przez Wojciecha Fedorowicza (partner zarządzający). Marek Wiśniewski

Jego zdaniem, skuteczność diagnostyki chorób płuc, ale także serca, może zwiększyć wykorzystanie najnowszych technologii, w tym algorytmów sztucznej inteligencji. StethoMe proponuje własne rozwiązanie — inteligentny stetoskop, o którym na rynku startupowym słychać było już nie raz. Teraz pojawił się kolejny powód do wzmianki — firma pozyskała właśnie inwestorów.

Pod opieką elektroniki

Spółka otrzymała 1,5 mln USD od funduszu TDJ Pitango Ventures, założonego wspólnie przez holding TDJ i Pitango Ventures, jeden z większych vc w Izraelu, i współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), oraz 0,5 mln USD od funduszu vc, którego nazwa nie została podana do publicznej wiadomości.

Przypomnijmy, spółka ma już na pokładzie inwestora — SpeedUp BRIdge Alfa, który zainwestował w projekt jeszcze na etapie pomysłu i pomógł w rozwoju funkcjonalnego prototypu stetoskopu. Kolejny pakiet finansowania StethoMe pozyskała z „Szybkiej ścieżki” NCBR. Czas więc na próbę wprowadzenia produktu na rynek. Wojciech Fedorowicz, partnerzarządzający TDJ Pitango Ventures, wierzy, że firma ma potencjał bycia globalnym graczem w sektorze ochrony zdrowia.

Współczesna diagnostyka

Pozyskane teraz pieniądze mają umożliwić spółce przeprowadzenie programów pilotażowych, głównie w Europie, i wypracowanie najbardziej optymalnego modelu biznesowego. Firma będzie więc uruchamiać kontakty i szukać nowych partnerów z sektora medycznego. To niezbędny element rozwoju produktu, ponieważ bazuje on na systemie sztucznej inteligencji.

W praktyce oznacza to konieczność wprowadzenia do niego możliwie największej liczby danych, w tym przypadku dźwięków rejestrowanych przy badaniu osłuchowym, co w przyszłości zwiększy trafność automatycznej diagnozy. A urządzenie, wyposażone również w termometr, ma stanowić narzędzie ułatwiające pracę lekarzy, może być również stosowane przez indywidualnych użytkowników, np. rodziców małych dzieci, i sygnalizować potrzebę konsultacji ich stanu zdrowia ze specjalistą. Elektroniczny stetoskop jest zintegrowany z aplikacją mobilną.

— Mamy już zebrane listy intencyjne i nawiązane pierwsze współprace z podmiotami z branży medycznej w Europie i w Stanach Zjednoczonych — zapewnia Wojciech Radomski.

— Telemedycyna jest młodą branżą, na rynku nie ma więc jeszcze wypracowanych skutecznych modeli biznesowych. Mamy kilka pomysłów, w jakiej formule można sprzedawać produkt. Będziemy testować różne warianty. Może się okazać, że będą one inne na poszczególnych rynkach — dodaje Wojciech Fedorowicz. StethoMe będzie zabiegać o ochronę patentową dla elektronicznego stetoskopu. Spółka dla urządzenia będzie musiała również uzyskać certyfikację medyczną. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Inteligentny stetoskop szuka testerów