Inteligentny stetoskop szuka testerów

StethoMe to pierwsza inwestycja polsko-izraelskiego funduszu TDJ Pitango Ventures. Wyłożona na stół kwota: 2 mln USD

Skuteczność lekarzy w rozpoznawaniu dźwięków charakterystycznych dla zapalenia płuc podczas badania osłuchowego w Stanach Zjednoczonych wynosi zaledwie 25 proc. — wynika z analizy przeprowadzonej na grupie ok. 600 tamtejszych specjalistów, a przytoczonej przez Wojciecha Radomskiego, prezesa spółki StethoMe. Problem — jak dodaje przedsiębiorca — jest olbrzymi, bo zapalenie płuc stanowi jedną z głównych przyczyn śmierci dzieci do lat pięciu na całym świecie.

KROK PO KROKU:
Zobacz więcej

KROK PO KROKU:

Machine learning, czyli uczenie maszynowe, jest procesem wymagającym przetworzenia olbrzymiej ilości danych. To podstawa do sprawnego działania urządzeń bazujących na sztucznej inteligencji. Z tą materią zmierzyć musi się teraz Wojciech Radomski, prezes spółki StethoMe, współtwórca zaawansowanego, elektronicznego stetoskopu. Wspierany będzie w tym przez TDJ Pitango Ventures, fundusz reprezentowany przez Wojciecha Fedorowicza (partner zarządzający). Marek Wiśniewski

Jego zdaniem, skuteczność diagnostyki chorób płuc, ale także serca, może zwiększyć wykorzystanie najnowszych technologii, w tym algorytmów sztucznej inteligencji. StethoMe proponuje własne rozwiązanie — inteligentny stetoskop, o którym na rynku startupowym słychać było już nie raz. Teraz pojawił się kolejny powód do wzmianki — firma pozyskała właśnie inwestorów.

Pod opieką elektroniki

Spółka otrzymała 1,5 mln USD od funduszu TDJ Pitango Ventures, założonego wspólnie przez holding TDJ i Pitango Ventures, jeden z większych vc w Izraelu, i współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), oraz 0,5 mln USD od funduszu vc, którego nazwa nie została podana do publicznej wiadomości.

Przypomnijmy, spółka ma już na pokładzie inwestora — SpeedUp BRIdge Alfa, który zainwestował w projekt jeszcze na etapie pomysłu i pomógł w rozwoju funkcjonalnego prototypu stetoskopu. Kolejny pakiet finansowania StethoMe pozyskała z „Szybkiej ścieżki” NCBR. Czas więc na próbę wprowadzenia produktu na rynek. Wojciech Fedorowicz, partnerzarządzający TDJ Pitango Ventures, wierzy, że firma ma potencjał bycia globalnym graczem w sektorze ochrony zdrowia.

Współczesna diagnostyka

Pozyskane teraz pieniądze mają umożliwić spółce przeprowadzenie programów pilotażowych, głównie w Europie, i wypracowanie najbardziej optymalnego modelu biznesowego. Firma będzie więc uruchamiać kontakty i szukać nowych partnerów z sektora medycznego. To niezbędny element rozwoju produktu, ponieważ bazuje on na systemie sztucznej inteligencji.

W praktyce oznacza to konieczność wprowadzenia do niego możliwie największej liczby danych, w tym przypadku dźwięków rejestrowanych przy badaniu osłuchowym, co w przyszłości zwiększy trafność automatycznej diagnozy. A urządzenie, wyposażone również w termometr, ma stanowić narzędzie ułatwiające pracę lekarzy, może być również stosowane przez indywidualnych użytkowników, np. rodziców małych dzieci, i sygnalizować potrzebę konsultacji ich stanu zdrowia ze specjalistą. Elektroniczny stetoskop jest zintegrowany z aplikacją mobilną.

— Mamy już zebrane listy intencyjne i nawiązane pierwsze współprace z podmiotami z branży medycznej w Europie i w Stanach Zjednoczonych — zapewnia Wojciech Radomski.

— Telemedycyna jest młodą branżą, na rynku nie ma więc jeszcze wypracowanych skutecznych modeli biznesowych. Mamy kilka pomysłów, w jakiej formule można sprzedawać produkt. Będziemy testować różne warianty. Może się okazać, że będą one inne na poszczególnych rynkach — dodaje Wojciech Fedorowicz. StethoMe będzie zabiegać o ochronę patentową dla elektronicznego stetoskopu. Spółka dla urządzenia będzie musiała również uzyskać certyfikację medyczną. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Inteligentny stetoskop szuka testerów