Internet: Joomla! króluje na WWW

KA
opublikowano: 16-03-2011, 00:00

Tylko dwa systemy zarządzania treścią mają przynajmniej 10 proc. udziału w budowie polskich stron internetowych.

Przeglądając strony internetowe, rzadko się zastanawiamy, jakie oprogramowanie kryje się za tym, co widzimy. Spółka Home.pl, największy dostawca usług hostingowych w Polsce, przeanalizowała, co jej klienci instalują na udostępnianych im serwerach. Okazało się, że najpopularniejszym systemem zarządzania treścią (CMS — content management system) jest Joomla! Stworzył ją zespół odpowiedzialny wcześniej za Mambo. Od pierwszej wersji z 2005 r. system zyskiwał popularność, aż osiągnął pozycję lidera. Dwa inne powszechnie stosowane systemy CMS to WordPress i Drupal. Pierwszy odnotowano na 26 proc., a drugi na 8 proc. stron hostowanych przez Home.pl.

— Należy zwrócić uwagę na rosnąca popularność systemu WordPress, który stworzono z myślą blogerach — podkreśla Jan Zaborowski, menedżer produktu usług hostingowych w Home.pl.

Popularność WordPressu rośnie na całym świecie. Wersja WordPress 3.0 przekroczyła niedawno liczbę 30 mln pobrań, a internetowa platforma Wordpress.com szczyci się 6 mln zarejestrowanych użytkowników.

Dużo mniejszy, ale statystycznie zauważalny udział w instalacjach na serwerach Home.pl mają jeszcze CMS Moodle, galerie Galery2 i Coppermine Gallery oraz podstawa do budowania forów dyskusyjnych phpBB. Co ciekawe, więcej instalacji od każdego z nich ma w Home. pl oprogramowanie SugarCRM zarządzania relacjami z klientami, ale nie mające znaczenia dla graficznej strony witryny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu