Internetowe kantory kuszą konkurencyjnymi kursami

Marta Bellon
opublikowano: 24-10-2011, 00:00

W sieci można wymienić walutę w ciągu kilkunastu minut. I zaoszczędzić

Po bankowości internetowej, do której przekonało się mnóstwo klientów, przyszedł czas na internetowe kantory. W sieci można znaleźć serwisy, które oferują wymianę walut online, kusząc atrakcyjnymi kursami. Nie tylko klientów indywidualnych, ale także małe i średnie firmy.

Wybierz odpowiedni moment

— Przedsiębiorcom oferujemy szybką realizację transakcji, kursy korzystniejsze niż w bankach czy tradycyjnych kantorach, a także możliwość wyboru momentu, w którym chcą wymienić walutę, aby wyeliminować ryzyko kursowe. Wiemy, że to kluczowe sprawy dla firm rozliczających się w obcych walutach — mówi Michał Czekalski, współwłaściciel internetowegokantoru.pl.

Transakcję w wirtualnych kantorach przeprowadza się w ciągu kilkunastu minut.

— Wymienić walutę w naszym serwisie można w każdym momencie — wystarczy dostęp do internetu i możliwość wysłania przelewu ze swojego konta w banku. Użytkownicy dokonujący wymiany poniżej równowartości 15 tys. EUR nie muszą się nawet z nami kontaktować. Rejestrują się i dokonują transakcji. Jedynie w przypadku, kiedy chcieliby dokonać wymiany powyżej tej kwoty, wymagamy, aby przesłali nam e-mailem kopię dokumentów potwierdzających dane osobowe. Ta procedurajest związana z ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu — tłumaczy Michał Czekalski. Dodaje, że transakcje przebiegają najsprawniej, jeśli firma posiada rachunki złotówkowe i walutowe w tym samym banku oraz jeśli klient wybierze opcję transakcji ekspresowej.

— Internetowe kantory oferują zdecydowanie bardziej atrakcyjne kursy niż banki czy standardowe kantory. Część z nich współpracuje z wieloma bankami, dzięki temu oferują też niższe koszty przelewów. Wymierna oszczędność pieniędzy to ich podstawowa zaleta. Kolejną jest oszczędność czasu — mówi Marcin Krasoń z Open Finance.

Arkadiusz Kondek z kantoruonline.pl dodaje, że zaletą kantoru internetowego jest nie tylko szybkość, ale również bezpieczeństwo.

— Obrót walutowy odbywa się poprzez rachunki bankowe klienta i serwisu, dzięki czemu może on na bieżąco śledzić drogę przepływu pieniędzy. Nie musi fizycznie przenosić gotówki z domu lub z banku do kantoru — zaznacza Arkadiusz Kondek.

Trzy kroki

Internetową wymianę walut można streścić w trzech krokach: należy się zalogować, wejść na swój profil i dokonać transakcji.

— Ceny walut w kantorach internetowych aktualizowane są na bieżąco zgodnie z trendami panującymi w danej chwili na tzw. międzybanku. Wymiana w bankach odbywa się na podstawie sztywnych tabel kursowych, zmieniających się dwa lub trzy razy w ciągu dnia. Oferta powiększona jest o kilkakrotnie większą marżę niż w kantorach internetowych. Banki posiadają konkurencyjnąofertę cenową, ale tylko dla podmiotów gospodarczych wymieniających jednorazowo więcej niż 10 tys. jednostek waluty. Najlepszą ilustracją oszczędności jest porównanie ceny, którą klient zapłaci za wymianę średniej kwoty raty, np. 500 franków szwajcarskich, w banku i w kantorze internetowym. Oszczędza się w ten sposób kilkadziesiąt złotych. W ciągu kilku lat daje to oszczędności rzędu kilkuset złotych. Różnica w cenie między bankiem a kantorem może sięgać nawet 0,12 zł — mówi Arkadiusz Kondek.

— Nasz spread walutowy jest zdecydowanie niższy w porównaniu ze spreadami oferowanymi przez poszczególne banki, co przekłada się na korzystniejsze kursy wymiany. Ponadto, aktualizujemy kursy co 15 sekund dzięki synchronizacji z rynkiem forex. Dzięki temu klienci mają pewność, że w danej chwili wymieniają waluty po najświeższym kursie — mówi Michał Czekalski.

Transakcje w internetowym kantorze są darmowe, ale klienci płacą za przelewy do banków, w których kantory nie mają rachunków.

— Przelanie euro w obrębie UE kosztuje tylko 3,50 zł, a innych walut — 15 zł — mówi Arkadiusz Kondek.

Internetowykantor.pl oferuje darmowe przelewy klientom trzynastu polskich banków. Koszty przelewów do pozostałych wahają się od 5 do 20 zł.

— Korzystanie z internetowych kantorów to dobry sposób wymiany walut przede wszystkim dla małych i średnich firm, które nie obracają dużymi wolumenami. Warto korzystać z kantorów, które mają renomę, działają na rynku od jakiegoś czasu i wyrobiły już sobie pewną markę — radzi Marcin Krasoń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy