Internetowe kuszenie samorządów

KL
opublikowano: 03-02-2010, 09:16

KCSP chce dotrzeć z internetem pod strzechy. Zamierza zostać jednym z największych operatorów na wsi.

Firma z Gliwic zajmuje się technologiami bezprzewodowymi. Jednym z jej najważniejszych projektów jest Ostatnia Mila — projekt budowy internetowej infrastruktury sieciowej na wsiach.
— Ten projekt jest odpowiedzią na potrzeby rynku — mówi Bartłomiej Gawron, dyrektor generalny KCSP.
Ostatnia Mila to oferta dla przedsiębiorców i samorządów terytorialnych. Układ jest prosty — one dostają dotacje z UE na rozwój internetu, KCSP służy im radą i buduje sieci w technologii Wi-Fi Mesh.
— To nie wszystko. Dajemy także wsparcie podczas pisania wniosków. Możemy też zapewnić finansowanie pomostowe — mówi Bartłomiej Gawron.
KCSP ma już cztery umowy na realizację takich sieci. Wśród zamawiających są trzy firmy prywatne i jedna gmina. Bartłomiej Gawron twierdzi, że standard Wi-Fi Mesh, w którym pracują sieci KCSP, ma przewagę nad innymi technologiami, m.in. dlatego, że nie wymaga dodatkowych urządzeń do jego obsługi u końcowych użytkowników.
To dopiero początek. Plan KCSP zakłada przejęcie w zarządzanie sieci budowanych obecnie dla samorządów i gmin. Potem firma chciałaby je wykupić. Przepisy zakładają, że gminy mogą oddać wybudowaną za unijne pieniądze infrastrukturę przedsiębiorcy, który będzie nią zarządzał.

Więcej w dzisiejszym „PB”

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL

Polecane