Inwestor Wizz Aira przyleciał do Polski

Po dwóch latach poszukiwań węgierski milioner zrealizował pierwszą inwestycję nad Wisłą. Szuka kolejnych. Stawia na usługi i IT

Premium Mobile, wirtualny operator komórkowy założony wiosną tego roku, ma pierwszego zagranicznego inwestora. To Zoltán Varga, węgierski biznesmen, 23. na liście najbogatszych Węgrów magazynu „Forbes”, z majątkiem wysokości 41,4 mld HUF (590 mln zł). Został pierwszym zewnętrznym akcjonariuszem w taniej linii Wizz Air, a obecnie jest właścicielem kilku firm przemysłowych z różnych branż, funduszu inwestującego w start-upy, funduszu, który wykupuje spółki w trudnej sytuacji, oraz Central Media Group, największego wydawcy magazynów na Węgrzech z trzecim w kraju portfelem w branży cyfrowej.

Wyświetl galerię [1/2]

PROSTY PRZEPIS: Realizuję bardzo dużo projektów. Trudno się zarządza tyloma firmami, ale jestem pracoholikiem — mówi Zoltán Varga, prezes Central Group, grupy finansowej, do której od dwóch lat należy też jedna z największych na Węgrzech firm z branży mediów — Central Médiacsoport, a także udziałowiec około 60 spółek — od start-upów przez fabrykę lodów po firmy przeżywające kłopoty finansowe. Marek Wiśniewski

— Zainwestowałem około 10 mln zł i zostałem znaczącym, choć nie większościowym akcjonariuszem Premium Mobile — z pakietem powyżej 25 proc. — mówi Zoltán Varga.

Operator jak tania linia

Przez ostatnie dwa lata często przyjeżdżał do Polski.

— Szukałem ciekawej inwestycji. Przekonał mnie projekt Premium Mobile — podoba mi się pomysł na biznes, zarząd tworzą profesjonaliści z doświadczeniem w branży telekomunikacyjnej. Dostrzegam tu sporo podobieństw do modelu biznesowego Wizz Aira — mówi inwestor.

W węgierskiej niskokosztowej linii lotniczej pracował na początku 2004 r., gdzie odpowiadał za finanse. Po pół roku odszedł jednak z firmy, by skoncentrować się na własnych projektach. W 2004 r. zainwestował w Wizz Aira, a potem uczestniczył w transakcjach podwyższenia kapitału. Jego udziały nigdy nie przekroczyły 10 proc., a teraz, rok po wejściu Wizz Aira na giełdę w Londynie, gdy kapitalizacja spółki wynosi 900 mln GBP, spadły poniżej 1 proc.

— Premium Mobile nie będzie tak duży jak Wizz Air, ale wierzę w tę firmę, choć większość dotychczasowych projektów MVNO w Polsce poniosła porażkę. Premium Mobile ma specyficzny model biznesowy i wyjątkowo oszczędną strukturę kosztów. I tak jak w branży tanich linii lotniczych, gdzie niepowodzeniem kończy się 90 proc. projektów, ten, kto przetrwa, zarabia. W Polsce działa kilkudziesięciuwirtualnych operatorów, a tylko kilku osiągnęło rentowność. Ryzykuję pieniądze, ale nie przewiduję strat — mówi węgierski inwestor, który dwukrotnie stracił dorobek całego życia.

Lokalny Murdoch

Telekom to pierwsza, ale na pewno nie ostatnia jego inwestycja w Polsce.

— Prowadziłem rozmowy na temat przejęcia w mediach. Jednak ten sektor w Polsce jest bardzo drogi. Szukam kolejnych okazji. Jestem wybrednym inwestorem i nie boję się ryzyka. Chciałbym wykorzystać umiejętności Polaków, dlatego chcę inwestować w sektorze usług czy IT — mówi Zoltán Varga.

Stworzona przez niego w 2004 r. Central Group, działająca w sektorze usług finansowych (faktoring, wierzytelności, zarządzanie majątkiem i konsulting), w maju 2014 r. kupiła od Sanomy, fińskiego właściciela, Media Budapest, która po przejęciu zmieniła nazwę na Central Médiacsoport. We wrześniu tego roku 30 proc. w Central Médiacsoport Digital Assets, do której należą m.in. portale Nlcafe.hu, Startlap.hu, Házipatika.com, Vezess.hu czy 24.hu, kupił RTL Hungary.

— Na Węgrzech tworzę koncepcję miejsca łączącego modę, kulturę i sztukę współczesną. To samo chciałbym powtórzyć w Warszawie — twierdzi inwestor.

Chce się pracować

Polska nie jest jedynym krajem, w którym szuka ciekawych spółek.

— Nie uciekam z Węgier, ale dywersyfikuję biznes. Zainwestowałem w spółki w USA i Wielkiej Brytanii — mówi Zoltán Varga. Wielokrotnie był w Czechach, na Słowacji, w Austrii oraz Belgii.

— Ze względu na kulturę pracy szukam inwestycji na północy Europy — dodaje Zoltán Varga. Do inwestora należą fabryka lodów w Törökbálint w pobliżu Budapesztu, dystrybutor IT, a poprzez fundusze inwestujące na Węgrzech w start-upy i firmy z problemami finansowymi także udziały w ponad 60 spółkach.

— Firmy, które kontroluję, mają 250 mln EUR przychodów i zatrudniają około 2 tys. osób. To nie jest dużo jak na Europę, ale sporo jak na region — mówi biznesmen.

Węgierska kariera

2014 r. prezes Central Médiacsoport

2008 r. — Central Fund Kockázati T kealap-kezelő — prezes

2004 r. — współtwórca grupy finansowej Central Group (Centrál Factor, Centrál Workout, Centrál Immo, Central Consult)

1998-2001 — Giełda Papierów Wartościowych w Budapeszcie, członek zarządu

1991-2001 — Credit Suisse First Boston — partner

1990-1991 — Giełda Papierów Wartościowych w Budapeszcie, wiceszef ds. sprzedaży

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Inwestor Wizz Aira przyleciał do Polski