Inwestorzy nie przejęli się decyzją Merkel

opublikowano: 29-10-2018, 22:00

Szokujące — tak o ustąpieniu kanclerza Niemiec z funkcji szefowej partii napisała agencja Bloomberg. Ale na rynkach wstrząsu nie było.

Nawet o ponad 2 proc. rósł DAX, indeks giełdy we Frankfurcie, na sesji 29 października, a więc w dniu, w którym Angela Merkel ogłosiła, że w grudniu zrezygnuje z kierowania partią CDU. Euro, waluta wspólnoty, której 64-latka jest nieformalnym liderem, lekko osłabło, ale analitycy nie wiążą zmian rynkowych z informacją o stopniowym schodzeniu kanclerz ze sceny politycznej.

— Spokojną reakcję rynku wiążemy z faktem, iż Angela Merkel rezygnuje co prawda z kierowania partią CDU, ale pozostanie na stanowisku kanclerz Niemiec do 2021 r. Oznacza to, iż zmiana na szczytach władzy w Niemczech będzie rozłożona w czasie, co nie wywołuje nerwowości na rynkach. Mimo że Angela Merkel jest ikoną niemieckiej polityki — urząd kanclerski sprawuje już ponad 13 lat — to wnioski o możliwym zmierzchu politycznej kariery można było wysnuć na podstawie wyników wyborów w Niemczech, w tym tych najnowszych w wyborach landowych w Hesji. Wskazują one na systematycznie słabnącą pozycję chadeckiej CDU — mówi Mateusz Sutowicz z biura analiz makroekonomicznych Banku Millennium.

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ, uważa że jeśli następczynią na stanowisku szefowej partii zostanie Annegret Kramp-Karrenbauer, to zmiana może być kosmetyczna i nie zadowoli krytyków.

— Tyle że obecnie czekają nas trudne polityczne decyzje w temacie Włoch, a także widać ogromną niepewność w sprawie brexitu. Zmiana na stanowisku kanclerz nie byłaby wskazana. Wątek niemiecki jednak powróci przy okazji zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego w maju 2019 r., a także w kontekście działań socjaldemokratów z SPD. Teoretycznie powinni zdecydować się na wyjście z koalicji z chadekami na poziomie federalnym, gdyż ta ewidentnie im szkodzi. Socjaldemokraci mają jednak ograniczone pole manewru, bo odejście z koalicji może ich strącić w polityczny niebyt. Niewykluczone zatem, że SPD będzie kombinować na poziomie lokalnym, gdzie mogłaby zawiązywać inne koalicjenp. Zieloni-SPD-Die Linke w Hesji. Dla gospodarki i rynku walutowego nie będzie to jednak mieć znaczenia — uważa analityk DM BOŚ.

Ekonomiści ING nie mają wątpliwości, że decyzja Angeli Merkel — choć spodziewana — to historyczna chwila, bo wraz z odejściem kanclerz ze stanowiskazakończy się pewna era. Ustąpienie z pozycji szefowej partii jest ich zdaniem dobrym posunięciem, bo w CDU wybory są zazwyczaj co dwa lata, więc kolejne odbyłyby się zaledwie pół roku przed końcem kadencji Angeli Merkel. A to byłby zbyt krótki czas na wejście w rolę silnego lidera jej następcy. Wśród faworytów wyścigu o schedę oprócz Annegret Kramp- Karrenbauer (która jest sekretarzem partii) są Jens Spahn, minister zdrowia oraz Friedrich Merz, który był szefem klubu parlamentarnego, kiedy Angela Merkel została szefową CDU.

Eksperci ING uważają, że oswobodzona z partyjnych więzów Angela Merkel będzie miała większe szanse na bardziej zdecydowane reformowanie niemieckiej gospodarki i strefy euro w czasie trwającej jeszcze 3 lata kadencji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy