Czytasz dzięki

Inwestorzy poszukują innowacji

opublikowano: 20-03-2017, 22:00

Start-upy, które wyróżniają się dużym potencjałem rozwoju, są najchętniej wybierane przez fundusze venture capital.

Ponad 99 proc. działających w Polsce firm to przedsiębiorstwa mikro-, małe i średnie. Te najmłodsze często potrzebują wsparcia, zarówno finansowego, jak i merytorycznego, aby skutecznie zrealizować swoje cele. Z pomocą przychodzą fundusze venture capital, które przeznaczają na wybrany projekt od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów złotych. Ta forma inwestycji polega najczęściej na objęciu przez inwestora udziałów w przedsiębiorstwie. Nie każda firma ma jednak możliwość dofinansowania. Jakie zatem warunki powinien spełniać projekt, aby mieć większe szanse na to wsparcie?

Po pierwsze kompetencje

Kluczowym kryterium dla funduszu przy podejmowaniu decyzji o zaangażowaniu się w dane przedsięwzięcie są kompetencje i doświadczenie zespołu zarządzającego. Informacje na temat umiejętności zawodowych, konkurencji, jak i rynku są cennymi wskazówkami dla przyszłego inwestora.

— Na postanowienie o zaangażowaniu się w konkretny projekt ma wpływ przede wszystkim doświadczenie i wiedza na temat danej branży posiadana przez promotorów projektu. Jeśli grupa osób odpowiedzialna za działania ma stosowne kompetencje, jest to ważna informacja dla inwestorapotwierdzająca słuszność decyzji — tłumaczy Krystyna Kalinowska, dyrektor inwestycyjny Podlaskiego Funduszu Kapitałowego.

Kolejną rzeczą, na którą zwracają uwagę fundusze venture capital, to fakt, czy firmy, które wybierają do współpracy, odznaczają się dużym potencjałem rozwoju i dynamiką wzrostu. Istotną kwestię stanowi również ich innowacyjność, a także oryginalność produktu — dobrze, aby miał on przewagę technologiczną.

— Przedsiębiorstwa, które spełniają te kryteria, otrzymują od funduszu wsparcie umożliwiające realizację kolejnych działań oraz przekraczanie pewnych barier rozwoju. Co ważne, fundusze venture capital mają możliwość zrealizowania kolejnej rundy finansowania dla projektu, który już otrzymał wcześniej dofinansowanie z innego źródła — wyjaśnia Krystyna Kalinowska.

Liczy się zysk

Inwestorzy finansowi, przystępując do analizy firmy, zwracają także uwagę na to, czy istnieje szansa na wyjście z inwestycji w ciągu kilku lat z zyskiem. Przedsiębiorstwa stwarzające taką możliwość mają znacznie większą szansę na dofinansowanie.

— Fundusze venture capital inwestują w start-upy, które mogą w niedalekiej przyszłości przynieść realne zyski. Firmy, które poszukują dofinansowania, powinny mieć świadomość, że im wyższe ryzyko ponosi inwestor w trakcie współpracy, tym większego zysku z inwestycji będzie oczekiwał — tłumaczy Krystyna Kalinowska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane