Inwestorzy są zaniepokojeni pomysłami Sejmu

Jarosław Królak
04-12-2003, 00:00

Jeżeli Sejm nie umożliwi eksporterom usług otrzymywania zwrotu VAT, to Polska może przegrać z sąsiadami wyścig o inwestycje zagraniczne.

Wczoraj odbyła się konferencja, dotycząca wizerunku naszego kraju w oczach inwestorów zagranicznych i szans Polski na przyciągnięcie kapitału. Konkluzja jest następująca — tracimy inwestorów, którzy coraz chętniej wybierają naszych sąsiadów. Dlaczego?

— Główną barierą jest kiepskie prawo. Inwestorzy nie mogą zaplanować długofalowych działań, bo urzędnicy wydają sprzeczne interpretacje przepisów — mówi Henryka Bochniarz, szefowa Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP).

Uczestnicy konferencji szukali odpowiedzi na pytanie, czy Polska ma szanse stać się „centrum usług dla Europy”. Kierowano się raportem McKinsey & Company, który optymistycznie zakłada, że tzw. offshoring (czyli lokalizacja centrów usług) da naszemu krajowi w ciągu pięciu lat aż 15 mld EUR inwestycji zagranicznych, co przyczyniłoby się do powstania 0,5 mln nowych miejsc pracy.

Wskazywano, że jednym z warunków tego sukcesu jest poprawa regulacji podatkowych. A z tym jest duży problem. „PB” alarmował niedawno, że resort finansów nie zapisał w projekcie nowej ustawy o VAT możliwości zwrotu 22 proc. podatku eksporterom usług, co jest sprzeczne z unijną zasadą neutralności tego obciążenia dla biznesu. Jeżeli Sejm tego nie naprawi, to firmy szybko policzą, o ile wzrosną ich koszty. A wtedy nasz kraj może zapomnieć o wzroście inwestycji.

— Jeśli inwestorzy nie będą mogli odliczać tego VAT, to spadnie im stopa zwrotu nakładów. To oznaczałoby jeszcze większe zahamowanie inwestycji — mówi Katarzyna Grel, menedżer z Keyinvest Polska.

Problem dostrzega Henryka Bochniarz.

— Jeżeli nasz system podatkowy nie będzie konkurencyjny w stosunku do sąsiednich krajów, to zainteresowanie lokowaniem u nas centrów usług będzie mniejsze. Bariera podatkowa w postaci braku zwrotu VAT powinna być wyeliminowana — mówi szefowa konfederacji.

Podobnie wypowiada się Witold Orłowski, doradca ekonomiczny prezydenta.

— Wiem, że taki problem istnieje. Należy mu się przyjrzeć i podjąć działania zaradcze — mówi Witold Orłowski.

Za kilka dni sejmowa Komisja Finansów zacznie prace nad projektem nowej ustawy o VAT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Inwestorzy są zaniepokojeni pomysłami Sejmu