Inwestorzy ulokują w Kórniku 1 mld zł

Ryszard Gromadzki
28-12-2000, 00:00

Inwestorzy ulokują w Kórniku 1 mld zł

Jeśli zadeklarowane przez zagraniczne firmy inwestycje w Kórniku zostaną zrealizowane, podpoznańska gmina dołączy do ścisłej czołówki pod względem ulokowanego kapitału. Cieniem na tych planach kładzie się to, że zapowiedziane przedsięwzięcia nie będą miały charakteru produkcyjnego.

Pozyskanie inwestorów, którzy łącznie planują ulokować w gminie ponad 1 mld zł, jest zasługą samorządu Kórnika, prowadzącego sprzyjającą firmom proinwestycyjną politykę.

Zmiana planu

Belgijska firma Librecht & Wood kupiła w leżącym na terenie gminy Robakowie 35 ha ziemi, na których chce zbudować centrum logistyczne. Spółka ma zamiar rozpocząć inwestycję wiosną 2001 roku. Przedsięwzięcie ma kosztować około 80 mln USD (345 mln zł).

— Zmieniliśmy plan zagospodarowania przestrzennego tego terenu, aby ułatwić firmie inwestycję — zaznacza Zbigniew Kalisz, burmistrz Kórnika.

Znacznie większy projekt chce zrealizować polsko-skandynawsko--niemiecka firma Pol Nordic Construction, w leżących nieopodal Kórnika Gądkach. Firma zamierza wybudować gigantyczne centrum handlowo-rozrywkowe o powierzchni 160 tys. mkw. Pol Nordic zapowiadał inwestycję w Gądkach już w lipcu. Później jednak sprawa przycichła.

— Wystąpiły pewne komplikacje, spowodowane różnicą zdań co do przebiegu ciągów komunikacyjnych w pobliżu planowanej inwestycji. W listopadzie spotkałem się jednak jeszcze raz z prezesem Pol Nordic i wyjaśniliśmy całą sprawę — twierdzi Zbigniew Kalisz.

Pol Nordic chce rozpocząć inwestycje jesienią 2002 roku. W Gądkach ma powstać kino typu multiplex, kręgielnia, centrum rekreacji, dyskoteka, kryty tor gokartowy, hotele, biura i centrum handlowe. Budowa ma zostać zakończona już w połowie 2003 roku, pochłonie 350 mln DEM (700 mln zł).

Przeszkadza biurokracja

Burmistrz Kórnika zapowiada, że za kilka lat jego gmina pod względem wskaźników gospodarczych dogoni Tarnowo Podgórne, najbogatszą wielkopolską gminę. Może się tak stać dzięki utrzymaniu wysokiego poziomu inwestycji.

— Na podstawie dotychczasowych deklaracji mamy prawo sądzić, że jest to realne — twierdzi Zbigniew Kalisz.

Holenderska firma deweloperska stara się o pozwolenie w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych na zakup ziemi, na której chce wybudować osiedle mieszkaniowe. Spółka jeszcze nie zdecydowała, jaki charakter zabudowy będzie miało osiedle, zdecyduje o tym zapotrzebowanie rynku. Z kolei na zlecenie amerykańskiej korporacji motoryzacyjnej, której nazwy Zbigniew Kalisz nie chce ujawnić ze względu na wczesną fazę negocjacji, firma doradcza bada warunki lokowania kapitału w Kórniku.

— Inwestorzy mieliby o wiele łatwiejsze zadanie, gdyby nie wydłużona procedura biurokratyczna, związana choćby z uzyskiwaniem pozwoleń na zakup ziemi w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Naszym problemem pozostaje z kolei niedostateczne wyposażenie w media, w stosunku do wymagań przedsiębiorców — twierdzi Zbigniew Kalisz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ryszard Gromadzki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / / Inwestorzy ulokują w Kórniku 1 mld zł