Czytasz dzięki

Inwestorzy wciąż pozostają nieufni

opublikowano: 23-04-2015, 00:00

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach doczekał się wreszcie bazy lokalowej adekwatnej do jego górnolotnej nazwy.

Oddane w 2014 r. Międzynarodowe Centrum Kongresowe tworzy spójną całość z liczącą sobie 44 lata halą Spodek. A tuż obok imponuje gmach filharmonii NOSPRa, czyli siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Śląska metropolia systematycznie zmienia swój wizerunek ośrodka czarnego przemysłu, chociaż elewacja centrum nawiązuje do tej tradycji.

Zobacz więcej

m Legierski-EDYTOR

Głównym tematem tegorocznego kongresu były szanse stwarzane przez tzw. plan Junckera. Przewodniczący Komisji Europejskiej ogłosił ideę wpompowania w gospodarkę UE ponad 300 mld EUR. Od pierwszej chwili zderzył się jednak z niechęcią prywatnego biznesu do uruchomienia rezerw finansowych. Do Brukseli spływa masa projektów inwestycyjnych, którym potrzebne są pieniądze — ale w sferze abstrakcji pozostaje ich finansowanie. Na razie głównym źródłem jest kreatywna księgowość oraz luźne deklaracje państw członkowskich w sprawie składek z narodowych budżetów.

Niby wszyscy wiedzą, że Europa inwestuje za mało, by zapewnić sobie odpowiednie tempo wzrostu. Właśnie dlatego nie udaje się ożywić rynku pracy, chociaż kapitał konieczny do inwestowania jest dostępny. Niestety, w parze z posiadaniem pieniędzy nie idzie gotowość do ich wydawania wiążącego się z podejmowaniem ryzyka. Trudno oczekiwać, by po trzech dniach debat w Katowicach nagle dokonał się mentalny przełom inwestycyjny choćby na polskim podwórku, zwłaszcza w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Ale dobrze, że się o tym przynajmniej rozmawia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane