Inwestorzy wspomogą diagnostykę raka prostaty

opublikowano: 31-08-2017, 18:15

Fundusz kapitałowy Alfabeat dysponuje 24 mln zł na wsparcie projektów technologicznych i prac badawczo-rozwojowych. Pierwsza inwestycja została już zrealizowana – pół miliona zł trafiło do pomysłodawców innowacyjnej igły do biopsji prostaty. A inwestorzy szukają kolejnych wynalazców.

Fundusz kapitałowy Alfabeat planuje zainwestować w ok. 20 projektów. Na ich rozwój przekaże 24 mln zł. W grę wchodzą koncepty tworzone w oparciu o zaawansowane prace badawczo-rozwojowe m.in. z obszaru teleinformatyki (ICT), internetu rzeczy, automatyki i robotyki w procesach produkcyjnych, ale także rozwiązań na styku ICT i innych dziedzin, np. medycyny.

Zespół funduszu Alfabeat.
ARC

Patent na igłę biopsyjną

Na pierwszy ogień poszła spółka DEBN (Drug-Eluting Biopsy Needle) rozwijająca technologię właśnie dla medycyny. Pomysłodawcami są dwaj urolodzy z Gdańska - Artur Gibas i Marcin Sieczkowski. Opracowali prototypy igły do biopsji prostaty. Proponują pokrycie powierzchni narzędzia antybiotykami, co zredukuje ryzyko występowania powikłań po zabiegu. Przedstawione przez przedsiębiorców-lekarzy dane wskazują, że rocznie biopsji prostaty poddawanych jest ok. 5 mln pacjentów. Blisko 350 tys. z nich boryka się z infekcjami po zabiegu.  

- Wynika to z rosnącej oporności szczepów flory jelitowej na rutynowo stosowane antybiotyki w profilaktyce okołozabiegowej - wyjaśnia Marcin Sieczkowski.

Produkt DEBN gotowy może być najwcześniej w 2020 r. 

Ryzykowne inwestycje

- Długo zastanawialiśmy się na inwestycją w DEBN, ponieważ zespół z Alfabeat nie posiada kompetencji w zakresie komercjalizacji technologii medycznych. Mamy jednak doświadczenie w rozwoju konceptów biznesowych i pomagamy firmie w zarządzaniu projektem od strony formalnej, m.in. w zakresie ochrony własności intelektualnej, i chcemy ułatwić jej rynkowy start. Współpracę z DEBN rozpoczęliśmy na etapie prowadzenia przez nią badań przedklinicznych, czyli w momencie najbardziej ryzykownym biznesowo. Teraz spółka jest już gotowa na kolejną rundę inwestycyjną – prowadzone są wstępne rozmowy z funduszami venture capital specjalizującymi się w rozwoju spółek technologicznych z obszaru medycyny – opowiada Jan Wyrwiński, partner zarządzający Alfabeat.

Dodaje on, że w zderzeniu z koncernami farmaceutycznymi małe, krajowe firmy, pracujące nad nowymi lekami nie mają dużego pola do popisu. Znacznie łatwiej jest się przebić twórcom nowatorskich urządzeń medycznych, zwłaszcza gdy łączone są one z technologiami ICT (np. w zakresie obrazowania diagnostycznego) czy nowym sposobem aplikacji leków. Jednak dla takich firm jak DEBN rynek polski jest zdecydowanie za mały i muszą one od razu rozwijać się w skali międzynarodowej. Zupełnie inaczej jest w przypadku badań klinicznych – prowadzenie prac B+R w Polsce jest tańsze niż np. w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii.  

Otwarta rekrutacja

Fundusz Alfabeat zamyka już formalności związane z kolejnymi dwiema inwestycjami – wesprze rozwój algorytmów predykcyjnych dedykowanych dla logistyki i zarządzania kurierami oraz prace badawczo-rozwojowe nad lekkimi komponentami do wykorzystania w sektorze motoryzacyjnym. 

Alfabeat jest jednym z 19 funduszy uaktywnionych w ramach programu BRIdge Alfa, prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Mają one pomagać w komercjalizacji innowacyjnych pomysłów w tzw. fazie seed (na bardzo wczesnym etapie). NCBR zasila je łączną kwotą 436 mln zł z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Fundusz Alfabeat  natomiast został założony przez pomysłodawców gdańskiego ośrodka przedsiębiorczości Clipster – pod jego dachem tymczasowo zamieszkują młodzi przedsiębiorcy i pod okiem mentorów sprawdzają rynkowe szanse własnych konceptów biznesowych. W Clipsterze prowadzone są m.in. trzymiesięczne programy akceleracyjne.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane