Inwestorzy zbagatelizowali groźby

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 07-02-2007, 00:00

Inwestorzy giełdowi nie przejęli się groźbą rozszerzenia rosyjskiego embarga na wszystkie produkty polskich firm. I słusznie, bo większość giełdowych spó- łek obecnych na tamtym rynku zdołała zabezpieczyć się na taką ewentualność. Wyceny firm prowadzący interesy na Wschodzie raczej nie spadały.

Rosyjskie embargo na pewno nie byłoby na rękę Lenteksowi. Producent włóknin i wykładzin wysyła na eksport 43 proc. wyrobów, z czego od kilku do kilkunastu procent kieruje do Rosji. Firma rozważa przeniesienie części produkcji na Ukrainę, skąd łatwiej byłoby dostać się na rosyjski rynek. Z naszych informacji wynika, że wprowadzenie zakazu tylko przyśpieszyłoby taką decyzję. Być może dlatego akcje spółki nieznacznie wczoraj zyskały (+0,2 proc.). Duże nadzieje ze wschodnim rynkiem wiąże także Mispol. Producent dań gotowych i konserw wybudował zakład na Białorusi. Kurs Mispolu był wczoraj stabilny.

Rosja jest ważnym rynkiem dla Cersanitu. Również Barlinek, kolejna spółka ze stajni Michała Sołowowa, jest obecna na rosyjskim rynku. Obie inwestują w budowanie nowych fabryk na Ukrainie. Wczoraj kurs Cersanitu i Barlinka był stabilny.

PYTANIE PULSU

Czy rozszerzenie rosyjskiego embarga na inne produkty

zaszkodziłoby

spółkom giełdowym?

Piotr Wiśniewski

analityk DM Amerbrokers

Dużo firm ma swoje zakłady na terenie Rosji czy Ukrainy. Dlatego ewentualne restrykcje rosyjskich władz wobec Polski powinny ich ominąć. Gorzej może na tym wyjść nasza gospodarka, bo kolejna grupa towarów po mięsie może utracić rynek zbytu. To z kolei mogłoby zwiększyć podaż w kraju.

Wojciech Szymon Kowalski

analityk niezależny

Sądzę, że buńczuczne wypowiedzi Rosjan to element gry politycznej. Nie wierzę w grę handlową i blokadę naszego eksportu. Rosjan po prostu nie stać na wojnę z Unią Europejską. Gdyby jednak doszło do wprowadzenia takiego embarga, to pewnych strat nie będzie można uniknąć. Z drugiej strony jednak mamy coraz mocniejszy popyt wewnętrzny i dzięki temu łatwiej byłoby wchłonąć ewentualną nadwyżkę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu