Inwestują Autoliv, IBM i Hemmersbach

MB
opublikowano: 25-11-2009, 00:00

Szczęśliwa trójka strefy: 30 ha terenów, 3 firmy, 3 tys. miejsc pracy i 300 mln zł inwestycji.

Wałbrzyska strefa poszerzy się o tereny jeszcze w tym roku

Szczęśliwa trójka strefy: 30 ha terenów, 3 firmy, 3 tys. miejsc pracy i 300 mln zł inwestycji.

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna (WSSE) Invest-Park będzie większa o 34 ha — planuje Ministerstwo Gospodarki. We Wrocławiu strefa pojawi się w dwóch kolejnych miejscach.

— Obejmiemy w mieście część Wojdyła Business Park, gdzie centrum usług ulokuje IBM. Firma obiecuje utworzyć 2 tys. miejsc pracy. Mam nadzieję, że inwestycja powiedzie się na tyle dobrze, że tych etatów będzie więcej — mówi Mirosław Greber, prezes WSSE.

Nieoficjalnie mówi się o 3 tys. pracowników.

Nie na swoim

We Wrocławiu zainwestuje też niemiecki Hemmersbach. Zakład będzie się specjalizował w naprawach sprzętu komputerowego. To docelowo 200 miejsc pracy, ale wartość inwestycji nie jest wysoka (430 tys. zł), bo firma wynajmie gotową halę.

— W pobliżu na podobnych zasadach inwestuje Sauer Danfoss. To taki nowy trend: firmy nie budują zakładów same, wynajmują gotowe hale produkcyjne. Wałbrzyska strefa również stworzyła spółkę, która buduje hale na wynajem — opowiada Mirosław Greber.

Wielkie plany

Kolejny inwestor to Autoliv Poland. "PB" informował o tym projekcie w marcu. Producent systemów bezpieczeństwa dla przemysłu motoryzacyjnego zamierza rozbudować zakład pasów w Jelczu-Laskowicach o nowe hale, magazyny i biura. Planuje produkcję poduszek powietrznych i zatrudnienie 250 pracowników.

Te trzy projekty to 79,75 mln zł inwestycji i 2450 miejsc pracy. Invest-Park obejmie jeszcze tereny w czterech innych lokalizacjach: Dzierżoniowie, Bielawie, Nysie i Rawiczu. Władze strefy przewidują, że w przypadku, gdy uda się znaleźć inwestorów także na te tereny, łącznie powstaną 3053 miejsca pracy, a nakłady sięgną 303 mln zł.

— W przypadku Rawicza zaczęło się od Sumitomo, japońskiej firmy motoryzacyjnej, która postanowiła zamknąć tamtejszy zakład. Nawiązaliśmy współpracę z lokalnymi władzami i włączamy atrakcyjną działkę do strefy. W Nysie dodajemy nowe tereny, bo stare zostały w 100 proc. zagospodarowane. Już prowadzimy rozmowy z pierwszą zainteresowaną firmą. W Dzierżoniowie dołączamy kolejne grunty, które uzbroimy, a następnie sprzedamy inwestorom. Bielawa to zupełnie nowy teren — mówi szef Invest-Parku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu