Czytasz dzięki

Inwestycja w laboratorium nowej generacji

opublikowano: 11-09-2018, 12:10

Dolnośląski Fundusz Rozwoju wyłożył 2 mln zł na rozwój Bioavlee. Postawił tym samym pierwsze kroki na rynku venture capital.

O początkach rozwoju Bioavlee, spółki, która powstała wokół wyjętej z uczelnianego biurka i wykupionej przez inwestorów, opatentowanej metody wykrywania bakterii, w „Pulsie Biznesu” pisaliśmy już w lipcu 2016 r. Wówczas można było mówić jedynie o technologicznym projekcie, dziś firma chwali się pozyskaniem kolejnego inwestora – DFR Inwestycyjnego (spółka córka Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju) i gotowością do wprowadzenia pierwszego produktu na rynek. Do sprzedaży trafić ma w najbliższych dniach.

Zespół Bioavlee pracuje nad dostarczeniem do laboratoriów produktów o najwyższej skuteczności - mówi Michał Wronecki, prezes Bioavlee.
Zobacz więcej

Zespół Bioavlee pracuje nad dostarczeniem do laboratoriów produktów o najwyższej skuteczności - mówi Michał Wronecki, prezes Bioavlee. ARC

Pod mikroskopem

Wrocławska spółka Bioavlee opracowała automatyczny licznik kolonii bakteryjnych, który umożliwia zliczanie nie tylko pojedynczych, ale także zlanych ze sobą w grupy mikroorganizmów. Odbiorcami urządzenia mają być m.in. laboratoria przemysłowe obecnie prowadzące analizę i identyfikację drobnoustrojów głównie w oparciu o metody manualne. 

- Na rynku polskim będziemy współpracować z jednym z renomowanych dystrybutorów sprzętu laboratoryjnego. Produkt pokażemy także na targach za granicą – już teraz zapowiada Michał Wronecki, prezes Bioavlee. 

Poza autorską technologią automatyzującą identyfikację bakterii, firma chce konkurować na rynku również ceną, zachęcając do zakupu sprzętu także małej i średniej wielkości laboratoria. 

Spółka pracuje jednocześnie nad kolejnymi rozwiązaniami do wykrywania drobnoustrojów, które zastosowanie mogą znaleźć m.in. w przemyśle kosmetycznym. Bazować mają na jeszcze bardziej zaawansowanych niż w przypadku debiutanckiego produktu systemach informatycznych. Bioavlee analizę bakterii oprze o algorytmy IT pozwalające na ich klasyfikację, referencyjną bazę zdjęć drobnoustrojów, system przetwarzania obrazu i big data. W planach ma stworzenie urządzenia do wykrywania drobnoustrojów oraz narzędzia umożliwiającego automatyczny powiew redukcyjny bakterii. 

Portfel funduszu

W realizacji planów spółkę wspomagają inwestorzy m.in. fundusz venture capital Leonarto. Teraz dołączył do nich DFR Inwestycyjny i na rozwój Bioavlee przeznaczył 2 mln zł.   

- Jako pierwsi w Polsce uruchomiliśmy pożyczki ze środków post-JEREMIE, które wciąż budzą duże zainteresowanie małych i średnich przedsiębiorstw. W tym roku trafiło do nich 120 mln zł w postaci instrumentów zwrotnych. Wniosków mamy już na ponad 200 mln zł. A teraz otwieramy nowy rozdział - wpierania firm poprzez inwestycje kapitałowe. Obecnie mamy 50 firm zainteresowanych współpracą z DFR Inwestycyjnym. Dysponujemy 25 mln zł na realizację tego pilotażowego programu. Szczególną uwagę poświęcimy innowacyjnym spółkom, które będą budowały potencjał gospodarczy regionu – zaznacza Marek Ignor, prezes DFR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane