Inwestycja w zdrowie się opłaci

Lesław Kański
opublikowano: 19-06-2008, 00:00

Im większy pracodawca, tym większe wyzwanie stanowi takie przygotowanie pakietu socjalnego, by spełniał potrzeby pracowników i wzmacniał identyfikację załogi z firmą. Jak trafnie wytypować te potrzeby, w jaki sposób przygotować programy, jak wreszcie zachęcić do korzystania z nich, aby nie naruszać niczyjej godności ani wrażliwości?

Z doświadczenia dużej sieci wiem, że warto inwestować w programy związane z ochroną zdrowia. Chodzi nie o realizację obowiązków wynikających z prawa pracy — bo to jest oczywiste — lecz o działania dodatkowe. Pracownik z pewnością doceni możliwość wzięcia udziału w programie badań profilaktycznych. Często się zdarza, że pracownicy z nich nie korzystają — nie dlatego, że są one drogie lub trudno dostępne, ale z braku czasu lub braku świadomości,

że mogą one uratować życie albo zdrowie. Tak jest np. w przypadku mammografii. Kobiety zatrudnione w naszej sieci od trzech lat mogą skorzystać z pełnego pakietu badań antynowotworowych, przeprowadzanych przez prywatną przychodnię. Co ważne — mogą robić to w czasie pracy. Rozszerzeniem tej akcji są badania profilaktyczne dla mężczyzn.

Takie inicjatywy, pod warunkiem regularnego ich kontynuowania, dodatkowo dają pozytywny efekt edukacyjny przez zwrócenie uwagi na znaczenie profilaktyki zdrowotnej. Pracownik zaś ma świadomość, że pakiet socjalny gwarantowany przez pracodawcę jest przemyślany i przynosi nie tylko doraźne korzyści. Zdrowie własne i bliskich trudno bowiem przeliczyć na pieniądze.

Lesław Kański

członek zarządu Jeronimo Martins Dystrybucja

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Lesław Kański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu