Inwestycje, które budują bezpieczeństwo

  • Materiał partnera
opublikowano: 14-03-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W zaprezentowanej niedawno aktualizacji naszej strategii do 2030 r. duży nacisk kładziemy na zwiększanie bezpieczeństwa energetycznego w całym regionie Europy Centralnej. Jest to kluczowe biorąc pod uwagę wojnę toczącą się za naszą wschodnią granicą oraz kryzys energetyczny.

Nowa Grupa Orlen — większa, silniejsza i w pełni zdywersyfikowana — działa obecnie na ponad 100 rynkach i osiąga przychody blisko 300 mld zł. Dzięki przeprowadzonym fuzjom mamy potencjał, by jeszcze mocniej inwestować przede wszystkim w OZE. Zakładamy, że pozwoli to wygenerować wkrótce przychody rzędu nawet 500 mld zł.

Dwa lata temu Grupa Orlen, jako pierwszy w regionie zintegrowany koncern oil&gas, przedstawiła ambitne cele związane z osiągnięciem neutralności emisyjnej. Dziś zdecydowanie przyspieszamy. Mamy dużo wyższe aspiracje jeśli chodzi o odnawialne źródła energii. Chcemy inwestować w nowoczesną petrochemię, zwiększać wolumeny produkcji biogazu i budować atrakcyjną ofertę paliw alternatywnych. Na zielone projekty przeznaczymy łącznie ponad 120 mld zł, co stanowi ok. 40 proc. nakładów inwestycyjnych zaplanowanych do 2030 r.

Iwona Waksmundzka-Olejniczak, członek zarządu Grupy Orlen ds. strategii i zrównoważonego rozwoju
Iwona Waksmundzka-Olejniczak, członek zarządu Grupy Orlen ds. strategii i zrównoważonego rozwoju

Strategia Grupy Orlen bazuje na precyzyjnym modelu finansowym. Zróżnicowane źródła generowania wartości stanowią gwarancję stabilności rozwoju biznesowego. Pozwolą one budować koncern odporny na wahania rynkowe, będący liderem transformacji energetycznej tej części Europy. Skorzysta na tym nie tylko polska gospodarka, ale także wszyscy nasi klienci.

Planujemy też dalej regularnie dzielić się zyskami z akcjonariuszami. Wraz z aktualizacją strategii wprowadziliśmy atrakcyjną, progresywną politykę dywidendy. Zgodnie z nowymi zasadami, chcemy na nią rokrocznie przeznaczać kwotę równą aż 40 proc. skorygowanych wolnych przepływów pieniężnych, wygenerowanych przez koncern w poprzednim roku obrotowym. Równolegle wprowadziliśmy tzw. dywidendę bazową, której gwarantowany poziom za 2022 r. to 4 zł na akcję. Co więcej, kwota ta będzie sukcesywnie rosła co roku o 15 gr, by w 2030 r. osiągnąć poziom 5,2 zł na akcję.

Solidne wyniki osiągnięte przez Grupę Orlen w ubiegłym roku przełożyły się też na wstępną rekomendację zarządu co do dywidendy za 2022 r. w wysokości 5,5 zł na akcję. Ostateczna rekomendacja, potwierdzająca ten poziom, zostanie wydana zaraz po zatwierdzeniu przez organy spółki zaudytowanego jednostkowego raportu rocznego koncernu za 2022 r. Przypomnijmy, że za 2021 r. było to 3,5 zł na akcję, czyli byłby to wzrost o - bagatela - prawie 60 proc..

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Waksmundzka-Olejniczak, członek zarządu Grupy Orlen ds. strategii i zrównoważonego rozwoju

Polecane