Inżynier górnik najbogatszym Bułgarem

DI, PAP
opublikowano: 11-12-2010, 08:58

Mało znany 61-letni inżynier górnik Coło Wutew znalazł się na pierwszym miejscu na liście 100 najbogatszych Bułgarów dziennika finansowego "Pari" (Pieniądze). Majątek współwłaściciela holdingu Geotechnim oceniono na 438,2 mln lewów (224,7 mln euro).

Wutow jest szefem zarządu i właścicielem połowy udziałów holdingu, na który składa się 26 spółek związanych z górnictwem, budownictwem i turystyką.

Dziennik zastrzega, że przy opracowaniu listy bogaczy uwzględniał wyłącznie publiczne dane o firmach i zapłaconych podatkach. Lista powstała na podstawie rocznych sprawozdań finansowych, danych z Rejestru Handlowego i Krajowego Instytutu Statystycznego - mówi dyrektor dziennika Lilia Apostołowa.

Posiadanych jachtów i samochodów nie brano pod uwagę. W rankingu nie ma też osób, które wzbogaciły się dzięki pracy, lecz nie mają własnego biznesu: lekarzy, sportowców, menedżerów. Nie ma również osób, o których bogactwie brak pewnych publicznych danych - pisze gazeta.

Wasyl Bożkow, który w rankingu tygodnika "Wprost" z 2008 roku wśród mieszkańców Europy Wschodniej znajdował się na 61. miejscu z majątkiem wartości 1,350 mld dolarów, na obecnej liście nie wchodzi do czołowej dziesiątki. Jest na 12. miejscu z 220 milionami lewów (112 mln euro). Biznesmen o mocnej pozycji w budownictwie i hazardzie ostatnio przeżywa trudności. Upadłość ogłosiła jego firma Mostostroj, a bank wystawił na sprzedaż dwa prywatne samoloty.

Na drugim miejscu zestawienia "Pari" jest właściciel holdingu Petrol z 414 mln lewów (212 mln euro) Mito Sybew, a na trzecim są współwłaściciele holdingu Chimimport z 296 mln lewów (151 mln euro) Iwo Kamenow i Marin Mitew.

Najbogatszą Bułgarką jest bankierka i towarzyszka życia premiera Bojko Borysowa Cwetelina Borysławowa. Jest ona akcjonariuszem i prezesem Rady Nadzorczej Gospodarczego i Inwestycyjnego Banku (SIBank). Zajmuje 13. miejsce w rankingu z aktywami w wys. 219 mln lewów (112 mln euro).

Ostatnia na liście 100 najbogatszych jest współwłaścicielka firmy transmitującej programy telewizji cyfrowej Bułsatcom Tatiana Sotirowa z 37 milionami lewów (19 mln euro).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Inżynier górnik najbogatszym Bułgarem