Czytasz dzięki

Inżynier na kontrakcie

  • Dorota Czerwińska
opublikowano: 12-07-2015, 22:00

Aż 15-20 proc. inżynierów to freelancerzy. Zarabiają o 20-30 proc. więcej niż na etacie.

Inżynierowie doceniają pracę na kontrakcie, dzięki któremu czas wykonywania pracy i pozostałe warunki zatrudnienia są bardziej elastyczne niż przy tradycyjnej umowie o pracę. Stają się też coraz bardziej mobilni — dla rozwoju kariery i wyższych zarobków są gotowi na przeprowadzkę do innego województwa i na migrację za granicę, szczególnie do Niemiec lub Skandynawii. Z badania firmy rekrutacyjnej Bergman Engineering opublikowanego pod koniec 2014 r. wynika, że aż 75 proc. inżynierów kontraktowych jest otwartych na propozycje zatrudnienia poza obecnym miejscem zamieszkania. Kontrakty wiążą się z dużymi wyzwaniami, ponieważ często powierza się inżynierom zadania wymagające uczestnictwa najlepszych specjalistów. Dzięki temu mogą się sprawdzić w różnych i ambitnych przedsięwzięciach, co zapewnia pracę ciekawą i pozbawioną monotonii. Argumentem, który często decyduje o podpisaniu kontraktu, jest wynagrodzenie.

— Inżynier kontraktowy zarabia średnio o 20-30 proc. więcej, niż gdyby pracował na etacie. Jeszcze większy wzrost wynagrodzenia jest możliwy, gdy polski specjalista podpisze kontrakt zagraniczny — mówi Tomasz Szpikowski, prezes Bergman Engineering. Z danych firmy wynika, że inżynier, który w Polsce na etacie mógłby zarobić 3-9 tys. zł brutto (zależnie od doświadczenia i miejsca pracy), w Norwegii mógłby liczyć nawet na 30-40 tys. zł miesięcznie. W Niemczech zaś średnie zarobki inżyniera na kontrakcie wynoszą 18 tys. zł miesięcznie. Kontrakt opłaca się również pracodawcy.

— Firmy szukają pracowników kontraktowych nie tylko dlatego, że formalnie wstrzymały rekrutacje albo muszą szybko znaleźć nową osobę do pracy. Podstawowym argumentem na rzecz kontraktów staje się chęć nawiązania współpracy z niezależnym, ale wysoko wykwalifikowanym specjalistą, a taki może nie być zainteresowany etatem — uważa Jarosław Adamkiewicz, prezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Dzięki kontraktom przedsiębiorstwa mogą obniżać koszty zatrudnienia i elastyczniej dostosowywać liczbę współpracowników do zapotrzebowania. Kontrakt, szczególnie, gdy firma korzysta z usług wyspecjalizowanej agencji rekrutacyjnej, pozwala pozyskać wysokiej klasy specjalistę niemal od ręki. Najwięcej inżynierów kontraktowych pracuje w branżach motoryzacyjnej, energetycznej, lotniczej, nowych technologii i IT. Najbardziej poszukiwani są inżynierowie sprzedaży, którzy muszą łączyć wiedzę techniczną z doskonałymi umiejętnościami komunikacyjnymi. Bardzo duże jest też zapotrzebowanie na inżynierów procesu i konstruktorów. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DOROTA CZERWIŃSKA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy