IQ Partners powiększył portfel o dziewięć spółek

  • Marta Bellon
opublikowano: 02-01-2013, 00:00

W 2012 r. fundusz zainwestował w sumie w 15 nowych projektów. W 2013 r. planuje wydać kolejne 10 mln zł.

Do portfela IQ Partners, w którym było do tej pory 56 spółek, dołączyło właśnie dziewięć kolejnych. Fundusz zainwestował w nie za pośrednictwem dwóch wehikułów inwestycyjnych — InQbe i Ventures Hub. Nowe projekty zasili kapitałem w wysokości około 4 mln zł.

— Trzy projekty zrealizował Ventures Hub, dedykowany większym przedsięwzięciom. W te spółki, czyli: RTime, BookLine i DebtLine, zainwestujemy około 2,5 mln zł. Pozostałe inwestycje zrealizował InQbe. W naszej ocenie to bardzo perspektywiczne projekty. Wszystkie są na początkowym etapie rozwoju, w fazie startupowej. Nieco bardziej zaawansowany jest projekt Odbierz.to — serwis pod tą nazwą już działa.

Jego pomysłodawca wymyślił sposób na to, jak przekonać internautów, by podzielili się informacjami na temat swoich zwyczajów czy preferencji, które to informacje będzie sprzedawał. W zamian za odpowiedź na konkretne pytania oferuje internautom różne — tłumaczy Maciej Hazubski, prezes IQ Partners. Fundusz ma od 25 do około 50 proc. udziałów w zależności od spółki.

Część nowych projektów realizuje z zespołami zarządzającymi spółkami, które już są w jego portfelu.

— One już udowodniły, że są w stanie odnieść sukces. Wierzymy, że właściwie wykorzystają otrzymany od nas kapitał. Przykładem są spółki, które utworzyliśmy z zespołem stojącym za serwisem GameTrade, służącym internetowej wymianie gier komputerowych. Autor tego projektu miał dwa nowe pomysły — jeden ma pomóc graczom, którzy poszukują podpowiedzi, jak przejść daną grę, drugi to serwis na urządzenia mobilne, w którym znajdą się rekomendacje gier na smartfony i tablety. Powołanie tych spółek umożliwi nam przejęcie bardzo dużej części tego rynku — podkreśla prezes Hazubski. IQ Partners w 2012 r. zainwestował około 10 mln zł w 15 nowych spółek. W przyszłym planuje wydać podobną sumę.

— Zamierzamy też dokonać kilku wyjść z inwestycji. Nie udało się nam tego zrobić w minionym roku. Liczymy, że przyszły rok okaże sie pod tym względem bardziej perspektywiczny — mówi Maciej Hazubski.

Nowości w portfelu IQ Partners

Odbierz.to

spółka wyspecjalizowana w budowaniu i przetwarzaniu baz konsumenckich.

AI Tools

spin-off dwóch innych spółek portfelowych IQ Partners: Igoria Trade i Exnui. Będzie dostarczać inteligentne oprogramowanie w modelu Software as a Service.

Smart Reports

spin-off projektu, który powstał w spółce portfelowej Prawomaniacy. Będzie dostarczać informację gospodarczą w postaci automatycznie tworzonych raportów o osobach, firmach oraz wydarzeniach gospodarczych.

MotoBase

będzie prowadzić serwis internetowy adresowany do kierowców i właścicieli samochodów. Jej celem jest zbudowanie możliwie jak największej bazy osób i pojazdów.

QAA

serwis dla graczy, który powstaje jako spin-off projektu GameTrade. Będzie dostarczać wiedzę w postaci poradników i tutoriali do gier.

GameTradeMobile

kolejny spin-off projektu GameTrade.pl. Będzie prowadzić serwis internetowy z informacjami i rekomendacjami dotyczącymi gier powstających na urządzenia mobilne.

RTIME

będzie dostarczycielem platformy technologicznej oraz wiedzy dla klientów, którzy chcą wykorzystywać mechanizm RTB (z ang. Real time bidding – aukcje czasu rzeczywistego) zarówno do działań sprzedażowych, jak i marketingowych. Spółka będzie również operatorem dedykowanego serwisu RTB, w którym będzie oferować nowe przedmioty.

BookLine

celem projektu jest stworzenie kompleksowego systemu finansowo-księgowego dla jednoosobowych działalności gospodarczych wraz z elektronicznym obiegiem dokumentów i aplikacji mobilnych.

DebtLine

będzie zajmować się obsługą procesu monitoringu i egzekwowania należności handlowych. [MBE]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu