Czytasz dzięki

IR na NewConnect warto zacząć od podstaw

Kamil Zatoński
opublikowano: 28-06-2015, 17:43

Najpierw baza, później nadbudowa – tak można streścić porady ekspertów dla spółek z małej giełdy

Z raportu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, opublikowanego 19 czerwca 2015 r. wynika, że z 420 polskich emitentów z NewConnect, aż 58 naruszyło obowiązujące regulacje, dotyczące terminu zwołania walnego zgromadzenia akcjonariuszy, a 82 - opublikowania sprawozdania finansowego za 2014 r. najpóźniej w dniu zwołania WZA. Sprawozdanie to w realiach małej giełdy jest jedynym publikowanym regularnie źródłem pogłębionej wiedzy o notowanych firmach. Bez tego trudno mówić o jakichkolwiek relacjach inwestorskich.

„Choć każda ze spółek wymienionych w raporcie SII naruszyła przepisy, to skala tych naruszeń jest różna, a wśród wymienionych podmiotów znaleźć można również takie spółki, które wbrew pozorom nie tylko generują dobre wyniki, ale także dobrze komunikują się z rynkiem. Dziwić zatem może, że dopuszczają się takich praktyk” – podkreślają autorzy raportu, którzy wierzą, że umieszczenie spółek w raporcie zmotywuje przynajmniej ich część do pozytywnych zmian w przyszłości. 

Ci, którzy zaspali z raportami, mogą się spodziewać od władz GPW kar czasowego zawieszenia obrotu. Dokładnie rok temu upomnienie otrzymało 20 emitentów, a po kilka-kilkanaście spółek ostrzeżenie dostaje regularnie w związku z przekroczeniem dopuszczalnego terminu na publikację raportu kwartalnego. W masie ponad 400 spółek nie jest to może dużo, ale takie komunikaty wpływają na postrzeganie całego rynku i paradoksalnie obniżają szanse na przebicie się tym, którzy sumiennie wywiązują się z obowiązków. 

Przy budowaniu relacji należy pamiętać o strukturze inwestorów, którzy są aktywni na NewConnect – według danych GPW, w 2014 r. inwestorzy indywidualni wygenerowali 70 proc. obrotów, a instytucjonalni 23 proc. Ponadto istnieje specyficzna grupa inwestorów indywidualnych z nieco większymi portfelami, którzy uczestniczą w ofertach prywatnych i później są obecni w akcjonariacie, ale niekoniecznie są aktywni na rynku wtórnym. 

O tym, jak budować dobre relacje z inwestorami, skąd czerpać wzorce i jak wyróżnić się na małej giełdzie przeczytasz w numerze szóstym Zeszytów IR, publikacji przygotowanej przez "PB" we współpracy z Ministerstwem Skarbu Państwa. Wejdź na www.pb.pl/zeszyty-ir

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane