Iran nie zamierza rezygnować z programu nuklearnego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-02-2005, 13:51

Minister spraw zagranicznych Iranu Kamal Charrazi oświadczył we wtorek, że bez względu na presję Stanów Zjednoczonych jego kraj nie zrezygnuje ze swego programu nuklearnego. Podkreślił, że Teheran nie narusza prawa międzynarodowego, zezwalającego na pokojowe wykorzystanie energii nuklearnej.

Minister spraw zagranicznych Iranu Kamal Charrazi oświadczył we wtorek, że bez względu na presję Stanów Zjednoczonych jego kraj nie zrezygnuje ze swego programu nuklearnego. Podkreślił, że Teheran nie narusza prawa międzynarodowego, zezwalającego na pokojowe wykorzystanie energii nuklearnej.

    Charrazi, przebywający z dwudniową wizytą w Indiach, powiedział, że Iran ma pełne prawo realizować swój program nuklearny, zgodny z zasadami, określonymi przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA).

    "Nie zamierzamy wyrzekać się naszego powszechnie uznawanego prawa. Nie przejmujemy się groźbami Ameryki, ponieważ (Amerykanie) sami wiedzą, że Iran bardzo różni się od innych krajów. Potrafimy się obronić" - podkreślił szef dyplomacji irańskiej podczas wykładu, zorganizowanego przez indyjski ośrodek studiów międzynarodowych.

    Minister dodał, że Iran "stale i konstruktywnie" współpracuje z MAEA i z państwami europejskimi w sprawach swego programu nuklearnego.

    USA oskarżają Iran o realizowanie tajnego programu prac nad bronią nuklearną; Waszyngton domaga się sankcji Rady Bezpieczeństwa ONZ wobec Teheranu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane