Iran testował rakietę w pobliżu Cieśniny Ormuz

DI, PAP
opublikowano: 01-01-2012, 13:45

Marynarka wojenna Iranu poinformowała w niedzielę, że podczas ćwiczeń na wodach międzynarodowych w pobliżu strategicznej Cieśniny Ormuz dokonała próbnego wystrzelenia przeciwlotniczego pocisku kierowanego średniego zasięgu.

Według państwowej telewizji irańskiej, rakieta ta jest w stanie uniknąć wykrycia przez radar; została opracowana przez naukowców irańskich. Bliższych parametrów technicznych pocisku ani terminu jego wypróbowania nie podano.

Rzecznik kierownictwa ćwiczeń, admirał Mahmud Musawi powiedział, że w sobotę zostaną użyte torpedy. Jak jednocześnie zadeklarował, Iran nie zamierza zamykać Cieśniny Ormuz - chyba, że zostałby do tego zmuszony.

Strefa ćwiczeń rozciąga się na 2 tys. kilometrów poza Cieśninę Ormuz, obejmując otwarte wody Oceanu Indyjskiego i Zatokę Adeńską.

W obliczu możliwego zaostrzenia międzynarodowych sankcji wobec Iranu w związku z jego kontrowersyjnym programem atomowym Teheran zagroził pod koniec grudnia zablokowaniem Cieśniny Ormuz. Stany Zjednoczone zadeklarowały, że do blokady takiej nie dopuszczą.

"Opowiadamy się za pokojem, bezpieczeństwem i swobodnym ruchem żeglugowym, a nie za zamknięciem Cieśniny Ormuz" - powiedział Musawi irańskiej studenckiej agencji prasowej ISNA. Ostrzegł przy tym: "Gdyby nasze interesy zostały tam zagrożone, byłyby zagrożone również interesy innych państw regionu Zatoki Perskiej".

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane