Irańska ropa dopłynęła do Polski

Materiał partnera
opublikowano: 15-04-2018, 22:00

Do gdańskiego Naftoportu dotarła dostawa irańskiej ropy dla rafinerii PKN Orlen.

Do gdańskiego Naftoportu dotarła dostawa irańskiej ropy dla rafinerii PKN Orlen. Wcześniejsze testy surowca z tego kierunku potwierdziły jego duży potencjał. 130 tys. ton ropy zostanie przerobionych w Płocku jeszcze przed okresem majówkowych wyjazdów

Zrealizowana właśnie dostawa to kolejny krok na drodze do realizacji przyjętej przez PKN Orlen strategii znaczącego poszerzania i różnicowania struktury dostaw surowca na potrzeby zakładów produkcyjnych koncernu, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

— Dostawa z Iranu stała się faktem. Ropa z kierunku bliskowschodniego daje nam wiele możliwości. Przede wszystkim umożliwia dywersyfikację kierunków dostaw i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego państwa. W ostatnich dwóch latach nasza firma rozpoczęła dostawy różnych gatunków ropy z krajów Zatoki Perskiej — Arabii Saudyjskiej, Iraku i właśnie Iranu. Od połowy 2016 r. ropa saudyjska, na podstawie umowy terminowej z Saudi Aramco stała się także istotnym wsadem surowcowym dla naszych rafinerii — mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Złożony proces

Ropa z Iranu jest lżejsza od rosyjskiej, zawiera także mniej siarki. Stwarza to możliwość wyprodukowania relatywnie dużej ilości tzw. produktów białych, takich jak benzyna, nafta i olej napędowy.

Zanim surowiec trafi do przerobu w rafinerii, przechodzi wieloetapowy proces analiz. Najpierw na bazie teoretycznych danych dostarczonych przez dostawcę, za pomocą zaawansowanych modeli i narzędzi, badane jest bezpieczeństwo i opłacalność przerobu. To niezwykle ważne, ponieważ surowiec musi być dostosowany do parametrów instalacji, z wykorzystaniem której będzie przetwarzany.

W przypadku pozytywnych wyników, na bazie próbek dostarczonych do laboratorium, ustala się szczegółowe parametry procesu przerobu — między innymi optymalne proporcje mieszania z rosyjską ropą REBCO.

— Niezwykle istotne jest to, że ropa Iranian Light jest gatunkiem w pełni bezpiecznym dla przerobu w naszej płockiej rafinerii, pozwalając na uzyskanie bardzo zadowalających efektów ekonomicznych — mówi Daniel Obajtek.

Dostawa irańskiej ropy płynęła z wyspy Kharg i jej transport do Polski zajął niespełna miesiąc. Ładunek transportowany był tankowcem Delta Kanaris, należącym do kategorii Suezmax, czyli największych, które są w stanie przepłynąć Kanał Sueski. Wybudowany w 2010 r. tankowiec ma wyporność prawie 158 tys. ton, a jego całkowite wymiary to 274 m długości i niespełna 50 m szerokości.

Dywersyfikacja dostaw

Na dostawach z Iranu rozszerzanie grupy dostawców prawdopodobnie się nie skończy. PKN Orlen konsekwentnie bada możliwości zakupu i stopień komplementarności różnych gatunków ropy z technologiami stosowanymi w europejskich rafineriach koncernu. Rafinerie z Grupy Kapitałowej Orlen przerabiały już m.in. surowiec pochodzący z Iraku, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Nigerii, Wenezueli czy Norwegii. W październiku 2018 r. do przerobu w Płocku trafiła zaś amerykańska ropa WTI z pierwszego ładunku dostarczonego po zniesieniu przez Stany Zjednoczone wieloletniego embarga na eksport tego surowca.

Obecnie rafinerie Grupy Kapitałowej Orlen zaopatrywane są w ropę na bazie kontraktów długoterminowych z Rosnieft Oil Company, Tatneft Europe AG, Saudi Arabian Oil Company oraz dostaw spotowych.

Na mocy odrębnych umów koncern zapewnia dostawy ropy naftowej również do trzech rafinerii ze swojej grupy, zlokalizowanych odpowiednio w Litvinovie i Kralupach w Czechach oraz w Możejkach na Litwie. Istotne znaczenia dla przerobu podstawowego wsadu surowcowego mają także gatunki ropy pozyskiwane z regionu Morza Północnego, głównie z Norwegii.

Dostawcy ropy dla rafinerii GK Orlen

- Surowiec dostarczany do Płocka pochodzi przede wszystkim z Rosji i Arabii Saudyjskiej, ale zrealizowano również dostawy z Kazachstanu i najnowszą — z Iranu.

- Do rafinerii w Czechach trafia ropa z Rosji, Arabii Saudyjskiej, Azerbejdżanu oraz Kazachstanu.

- Rafineria w Możejkach na Litwie zaopatrywana jest głównie w ropę rosyjską, choć otrzymała także dostawy z Arabii Saudyjskiej, Azerbejdżanu i Kazachstanu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Energetyka / Irańska ropa dopłynęła do Polski