Irański atom już nie wspiera ropy

MWIE, BLOOMBERG, NPR.ORG
10-05-2012, 00:00

SUROWCE

Międzynarodowy specjalista monitorujący irański program atomowy zginął w wypadku samochodowym w Iranie. To kolejna niewyjaśniona śmierć eksperta w konfrontacji Iranu z Zachodem.

Mimo to inwestorzy coraz mniej obawiają się dalszego jej zaognienia. Jak oblicza broker Intrade.com, ryzyko ataku Izraela lub USA na Iran jeszcze przed końcem tego roku spadło do 23 proc. Jeszcze w lutym oceniane było na 62 proc., co wywierało presję na wzrost cen ropy. W środę za baryłkę surowca typu brent płacono nieco ponad 112 USD. To o blisko 13 proc. mniej niż na początku marca.

Specjalista Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej narodowości południowokoreańskiej zginął w trakcie objazdu irańskich instalacji. Pojazd, którym się poruszał, zjechał z drogi i dachował.

Ranny został drugi ekspert, narodowości słowackiej, oraz kierowca samochodu. Wcześniej w ciągu pięciu lat życie w zamachach bombowych straciło pięciu specjalistów irańskich. Zdaniem komentatorów, mogła to być część presji, jaką wywiad izraelski miałby wywierać na Iran.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE, BLOOMBERG, NPR.ORG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Irański atom już nie wspiera ropy