Irlandia kapituluje, rynki nie panikują

Łukasz Wróbel, Noble Securities
opublikowano: 22-11-2010, 16:47

Zaledwie tydzień wytrwał irlandzki rząd przy zapewnieniach, że zagraniczna pomoc finansowa nie jest konieczna dla ratowania sytuacji sektora bankowego. Reakcja inwestorów była zaskakująco łagodna.

Pierwsza reakcja rynków na niedzielne doniesienia z Irlandii była dość łagodna. Wiadomość o zaakceptowaniu przez ten kraj pomocy o wartości szacowanej na ok. 80-90 mld euro, na której udzielenie naciskały międzynarodowe instytucje, początkowo zaowocowała umocnieniem euro do poziomu 1,378 USD, lecz po południu sytuacja ta uległa zmianie i kurs pary euro-dolar w okolice 1,361 USD. Rentowność obligacji Irlandii spadła do ok. 8 proc. z 8,1 proc. w ubiegłym tygodniu i prawie 9 proc. kilka dni wcześniej, a na rynku międzybankowym lekko obniżył się koszt ubezpieczenia na wypadek niewypłacalności Irlandii. Notowania kontraktów CDS spadły o ok. 25 pkt. w stosunku do piątkowego zamknięcia, co oznacza, że ubezpieczenie pakietu irlandzkiego długu o wartości 10 mln USD potaniało z 505 tys. USD w piątek do ok. 480 tys. USD w poniedziałek. Agencja Moody’s w reakcji na roztoczenie ochronnego parasola nad prywatnymi bankami przez irlandzki rząd zapowiedziała, że zmuszona będzie o kilka stopni obniżyć rating obligacji tego państwa (obecnie wynosi on Aa2).

Na GPW indeks WIG20 po otwarciu sesji z niewielką luką hossy, cofnął się w okolice poziomu 2650 pkt., gdzie pozostawał do końca dnia. Spośród prawie 2 mld PLN obrotów wygenerowanych na całym rynku po godz. 16, blisko 70 proc. przypadało na spółki, których akcje drożały, co wskazuje, że mimo nerwowej sytuacji za granicą inwestorzy na warszawskim parkiecie nie żałowali kapitału na zakupy. Ostatecznie WIG20 zakończył dzień spadkiem o 0,4 proc. Na rynku walutowym złoty osłabił się wobec wszystkich głównych walut - franka wyceniano na ok. 2,91 PLN, dolar kosztował 2,88 PLN, a euro 3,93 PLN.

W handlu przedsesyjnym irlandzkie banki notowane na amerykańskim parkiecie traciły na wartości w tak dynamicznym tempie, że można by przypuszczać, iż w ubiegłym tygodniu inwestorzy zupełnie zbagatelizowali niepokojące sygnały płynące z rynku obligacji, gdzie ceny potwierdzały zasadność prasowych spekulacji o nieuniknionej pomocy finansowej dla Irlandii. Przed otwarciem sesji w Nowym Jorku akcje Allied Irish Bank warte były o ponad 5 proc. mniej niż w piątek, a wartość Bank of Ireland spadała o ok. 19 proc. Podobnie zachowywały się ceny akcji brytyjskich banków, które w największym stopniu są wyeksponowane na irlandzki sektor finansowy - indeks FT-SE ok. godz. 15 najmocniej w dół ciągnęły RBS i Lloyds Banking tracące odpowiednio 4,1 proc. i 3,2 proc.

Indeksy z Wall Street po początkowych około półprocentowych spadkach w pierwszych minutach poniedziałkowej sesji szybko przystąpiły do odrabiania strat. Po dzisiejszej sesji kwartalne wyniki opublikuje spółka Hewlett-Packard.

KOMENTARZ PRZYGOTOWAŁ: Łukasz Wróbel, Noble Securities

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Wróbel, Noble Securities

Polecane