ISD uruchomi stalownię i zatrudni ok. 200 osób

PAP
opublikowano: 27-10-2014, 13:28

Zarząd ISD Huta Częstochowa ponownie uruchomi stalownię w zakładzie. Zatrudnienie znajdzie w niej ok. 200 osób - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik grupy ISD Polska Jacek Łęski. Dodał, że stalownia powinna ruszyć po 20 listopada.

Opcja ponownego uruchomienia stalowni pojawiła się kilka miesięcy temu. Stalownia jest nieczynna od ponad roku. Została wyłączona z produkcji, jak tłumaczył Łęski, z przyczyn ekonomicznych - było zbyt mało zamówień i nie opłacało się produkować na miejscu w Częstochowie. Półprodukty stalowe były sprowadzane z Alczewska na Ukrainie - z zakładu, który również należy do grupy ISD.

Przez kilka tygodni eksperci z Polski i Ukrainy analizowali, czy ponowne uruchomienie stalowni będzie dla częstochowskiego zakładu opłacalne. "To było konieczne, bo ze względu na trudną sytuację na Ukrainie pojawiły się problemy z dostawami z Alczewska. Od wiosny tego roku dostawy były nieregularne, zarząd ISD Huta Częstochowa zmuszony był do szukania nowych źródeł zaopatrzenia. Najbardziej rozsądnym ekonomicznie rozwiązaniem jest ponownie uruchomienie stalowni w Częstochowie" - powiedział rzecznik grupy ISD. Dodał, że problemy w Alczewsku mają "charakter transportowo-logistyczny".

Łęski poinformował, że zatrudnienie w częstochowskiej stalowni znajdzie ok. 200 osób, w tym kilkudziesięciu hutników, którzy obecnie przebywają m.in. na postojowym.

Ukraińska grupa ISD przejęła częstochowską hutę ponad osiem lat temu. Obecnie w ISD Huta Częstochowa pracuje ok. 1260 osób. W ciągu ponad roku, z powodu pogarszającej się sytuacji na rynku stali, w zakładzie zatrudniającym ok. 3050 pracowników zwolniono ponad połowę załogi. Po ogłoszeniu w maju ubiegłego roku redukcji zatrudnienia, większość osób skorzystała z programu dobrowolnych odejść.

Dla hutników, którzy stracili pracę, Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie realizuje kolejny już program aktywizacji zawodowej - "Pomoc dla hutników II". W ubiegłym roku w programie "Pomoc dla hutników I" pomoc uzyskało blisko 290 osób, w tym roku ma ona trafić do kolejnych 70. Przewiduje się dofinansowanie do podjęcia działalności gospodarczej dla 10 osób w wys. do 14 tys. zł oraz pracę w ramach refundowanych stanowisk pracy dla 20 osób. PUP zapewni również szkolenia dla 25 osób, 15 innych będzie mogło wziąć udział w pracach interwencyjnych. Program będzie realizowany do końca roku.

AW
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu