Istnieją dwie grupy recept na rok 2000

Wojciech Surmacz
opublikowano: 21-06-1999, 00:00

Istnieją dwie grupy recept na rok 2000

Firmy muszą wybrać sposób zabezpieczenia przed problemem milenium

CZAS NA ZMIANĘ: Nasz program działa do roku 2003. Być może ktoś powie, że jest to kolejna niedoskonałość softwareŐu. Ale myślę, że do tego czasu każdy użytkownik wymieni swój komputer na nowoczesny sprzęt — twierdzi Marek Szmidt, reprezentant firmy Touchstone Software Ltd. na Polskę.

Na rynku roi się od programów i urządzeń, których zadaniem jest rozwiązanie zegarowego problemu roku 2000. Zwolennicy likwidacji zagrożenia za pomocą soft-wareŐu ostrzegają, że niektóre komputery nie dają się przetestować przy użyciu specjalistycznych programów. Z kolei wytwórcy hardwareŐu twierdzą, że ich produkty działają niezależnie od pochodzenia komputera.

Pojawia się coraz więcej rozwiązań problemu roku 2000. Dzielą się one na dwie grupy — hard-ware i software. Każda z firm twierdzi, że jej rozwiązania są najlepsze. Powstaje pytanie, co wybrać i komu zaufać. Odpowiedź na nie stała się rynkowym problemem milenijnym.

Programowe cuda

Marek Szmidt, reprezentant firmy Touchstone Software Ltd. na Polskę, twierdzi, że w Polsce w wielu firmach i instytucjach, komputery uchodzące za sprawdzone mogą zawieść.

— Wiele firm kupiło lub ściągnęło z Internetu programy testujące. W większości pokazują one, że komputer jest sprawny. Jednak za płytko testują BIOS i nie sprawdzają Real Time Clock (RTC) komputera. Nie testują, czy BIOS aktywnie wspomaga RTC przy przejściu daty milenijnej — twierdzi Marek Szmidt.

Jak dodaje, programy te przystosowane są do komputerów, które można nabyć na Zachodzie. Ich autorzy nie mają pojęcia o realiach życia gospodarczego w Polsce. Jego zdaniem, procentowy udział komputerów markowych w polskim rynku jest stosunkowo mały. Gros komputerów (w tym także największych polskich producentów) nie przechodzi tych testów pozytywnie, ponieważ podzespoły odpowiedzialne za utrzymanie daty są wątpliwego pochodzenia.

— Nasz program instaluje się na płycie głównej, w Autoexecu na samym początku, przy starcie komputera od razu dostaje komendę „użyj mnie”. Supportuje on BIOS tak, aby utrzymał RTC — zapewnia Marek Szmidt.

Hardware kontratakuje

— Mamy rozwiązanie problemu 2000, bez względu na to, czy komputer jest markowy czy nie. Sprzedajemy karty ISA-Centurion, które sprawdziły się praktycznie na wszystkich modelach komputerów PC — chwali się Jarosław Pijarowski z firmy Samba Systemy Informacyjne.

Jak podkreśla, Centuriona nie interesuje zachowanie BIOS-u i zegara. Karta ta przejmuje na siebie cały RTC. Jest zasilana z własnego źródła. Pytanie o datę jest kierowane bezpośrednio do niej i stąd otrzymuje informację zgodną z rokiem 2000.

— Ktoś zapyta, dlaczego warto zastanowić się nad wybraniem rozwiązania hardwareŐowego. Odpowiedź jest prosta. Wyobraźmy sobie, że w komputerze następuje zmiana konfiguracji systemu. Wtedy jego software może przestać działać. Hardware działa niezależnie od konfiguracji — stwierdza Jarosław Pijarowski.

— Nie w każdym komputerze można zastosować takie rozwiązania. Kłopoty mogą wystąpić zwłaszcza w przypadku starszych urządzeń. Poza tym software jest tańszy — ripostuje Marek Szmidt.

Proza życia

Indywidualni odbiorcy starają się omijać płatne rozwiązania problemu milenijnego. Wielu z nich odwiedza strony WWW producentów płyt głównych. Stamtąd ściągają nowe wersje BIOS-u. Zdaniem fachowców, od połowy roku 1997 r. praktycznie wszystkie płyty są przystosowane do wejścia w XXI wiek.

— Jeżeli są takie, które nie spełniają tych wymogów, to te pozostają w prywatnych mieszkaniach. Tam problemy z datą są raczej dla użytkownika mało istotne — mówi Dariusz Śliwa, dyrektor ds. marketingu Comp.

Jego zdaniem, z milenijnych rozwiązań hardwareŐowych może korzystać każdy użytkownik PC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Surmacz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Istnieją dwie grupy recept na rok 2000