Istnieje życie bez Opola

Jeśli PGE zrezygnuje z projektu za 11,6 mld zł, system energetyczny da radę, a inne bloki i tak powstaną. Rynek się zmienił.

Jak żyć bez Opola? Największa inwestycja energetyczna w historii, w dwa bloki węglowe o mocy 1800 MW, za 11,6 mld zł, miała być kluczowa dla polskiego systemu energetycznego. Ale czy będzie?

Miało być strasznie…

Jeszcze dwa lata temu dominowała teoria, że po 2015 r. Polska pogrąży się w blackoutach (awarie systemu elektroenergetycznego).

— Ostatnie przeprowadzone przez nas badanie, z 2011 r., wykazało, że po 2015 r. istnieje ryzyko okresowego braku możliwości pokrycia szczytowego zapotrzebowania na energię elektryczną — przyznaje Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka Urzędu Regulacji Energetyki. Ale potem rynek się zmienił.

— Analiza nie uwzględniała obecnych zdolności importowych ani dostępności rezerwy interwencyjnej. Co więcej, nie brała pod uwagę dynamicznego rozwoju generacji wiatrowej — wyjaśnia Agnieszka Głośniewska. Na zmienność rynku zwraca uwagę też Flawiusz Pawluk, analityk Unicredit CAIB. Zwłaszcza że na prognozy przyszłego popytu i podaży energii elektrycznej składają się aż trzy czynniki.

— Po pierwsze, regulacje unijne nakazujące wyłączanie starych bloków. Nie ma jednak jasności co do harmonogramu tych wyłączeń, a to kluczowe — w końcu chodzi o 5-6 GW. Po drugie, prognoza popytu na prąd. Z moich szacunków wynika, że zapotrzebowanie na energię elektryczną rośnie dopiero wtedy, gdy PKB zwiększa się o więcej niż 3 proc. rocznie. Przy niższej dynamice efekty działań energooszczędnych są silniejsze od nowego popytu. W efekcie całkowite zapotrzebowanie spada, a z nim ceny. Wreszcie po trzecie — rozwój odnawialnych źródeł energii — wylicza Flawiusz Pawluk.

…a będzie stabilnie…

Wniosek? Zdaniem Flawiusza Pawluka, jeśli PGE postanowi wyrzucić projekt do kosza (a tak zaleca komitet inwestycyjny), ogólnopolskich awarii i tak nie będzie. Ale lokalne i sezonowe — owszem.

— Dlatego potrzebny jest blok Enei w Kozienicach, strategiczny dla Warszawy, która latem borykać się może z awariami. Potrzebny jest też blok Tauronu w Jaworznie, który zastąpi stare i nierentowne. Potrzebny jest też Turów PGE, zwłaszcza że ma dostęp do lokalnych zasobów węgla brunatnego, który daje wyższą rentowność niż węgiel kamienny — zauważa Flawiusz Pawluk. A w przypadku Opola takich musów nie ma.

— PGE nie musi tam inwestować w bloki oparte na węglu kamiennym, skoro dobrze zarabia na węglu brunatnym. Ponadto w regionie śląskim i tak pracuje kilkadziesiąt innych bloków — ocenia Flawiusz Pawluk.

Przypuszcza zresztą, że jeśli zarząd PGE faktycznie zrezygnuje z Opola, to zatrzymaną w ten sposób gotówkę przeznaczy na intensywniejszy rozwój farm wiatrowych.

…choć nie dla wykonawców

Komfortu decyzyjnego, który ma PGE, nie mają wykonawcy. Dla konsorcjum Rafako, Polimeksu-Mostostalu i Mostostalu Warszawa podpisanie kontraktu w Opolu było historycznym wydarzeniem. Miało dać pracę na kilka lat, zapewnić wysoką rentowność i zaliczki na poczet inwestycji. To ważne, bo oba Mostostale zostały doprowadzone na skraj przepaści, budując autostrady, i potrzebują gotówki na pokrywanie bieżących zobowiązań. Sytuacja Rafako aż tak zła nie jest, ale jego zyski mają być głównym źródłem finansowania układu upadłego PBG.

— Nie będziemy komentowali tematu kontraktu w Opolu dopóki zamawiający nie podejmie decyzji — mówi Karolina Myszkiewicz, rzeczniczka Mostostalu Warszawa. Polimex zapewnia, że nawet jeśli kontrakt w Opolu, nie będzie realizowany, to nie jest zagrożony plan restrukturyzacji i spłaty wierzycieli. To ważne w świetle naruszenia umowy restrukturyzacyjnej poprzez nieosiągnięcie do końca marca wpływów z emisji akcji o wartości 250 mln zł.

— Kontrakt ten jest jedynie opcjonalnie ujęty w umowie restrukturyzacyjnej — mówi Paweł Szymaniak, rzecznik Polimeksu.

R

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska, Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Istnieje życie bez Opola