Itsumi chce likwidacji

opublikowano: 05-11-2013, 00:00

Bez kredytu i licencji spółka nie jest w stanie spłacić wierzycieli. Nie będzie układu.

Wczoraj wierzyciele Itsumi, producenta komputerów i tabletów, mieli zdecydować, czy zgodzić się na układ.

Zobacz więcej

Mariusz Jaworski, prezes spółki Incom (producent i dystrybutor komputerów Adax), kilka lat temu założył Itsumi i snuł plany budowy fabryki telewizorów i komputerów z partnerem z Tajwanu. Partnera brak, fabryki też. [FOT. BS]

— Głosowanie się nie odbyło. Itsumi złożyło wniosek o upadłość likwidacyjną, ponieważ sytuacja firmy skomplikowała się na tyle, że nie byłaby w stanie wywiązać się z układu — mówi Krzysztof Nowak, nadzorca sądowy Itsumi.

Nie udało się skontaktować z Włodzimierzem Kłobusem, prezesem Itsumi, ani Mariuszem Jaworskim, jednym z akcjonariuszy spółki. Październik okazał się pechowy dla spółki. To wtedy zapadły decyzje, które okazały się gwoździem do trumny. — Spółce odmówiono kredytowania produkcji, a HP i Samsung odmówiły licencji.

Spółka została bez armat — mówi Krzysztof Nowak. Do końca wierzył w możliwość układu. 4 października została zatwierdzona lista wierzytelności na łączną kwotę 5,9 mln zł. Obejmowała sześciu wierzycieli, z których najważniejszy był urząd skarbowy (ponad 2/3 całej kwoty). Itsumi proponowało całkowitą spłatę małych wierzytelności, do 5 tys. zł, zredukowanie pozostałych o 30 lub 45 proc. w kwotach głównych i spłatę w ratach.

W dniu upadłości zobowiązania Itsumi wynosiły 6,3 mln zł, a majątek niemal 4,7 mln zł. W 2008 r. Mariusz Jaworski, wówczas prezes Itsumi, planował budowę fabryki za 150 mln zł, w której w 2010 r. miało pracować 700 osób. Spółka dostała zezwolenie na inwestycję w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, ale po ostatniej kontroli w wakacje wiadomo, że Ministerstwo Gospodarki odbierze firmie zezwolenie. W marcu sąd ogłosił upadłość układową Itsumi. Wiosną spółka zapowiadała, że zbuduje zakład z zagranicznym partnerem.

W 2011 r. Itsumi miało 2,4 mln zł straty i 109,6 mln zł przychodów. „PB” nie dotarł do danych za 2010 r., ale we wcześniejszych latach spółka również była pod kreską. Ostatni zysk — w 2008 r., wyniósł 400 tys. zł. Itsumi powstało w 2007 r. z podziału spółki Incom. Incom to dystrybutor sprzętu IT. Itsumi zajmuje się produkcją komputerów i tabletów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy