IZFiA odtajni wyniki FIZ

opublikowano: 23-09-2019, 22:00

Branżowa izba będzie publikować raporty ze stopami zwrotu niepublicznych funduszy inwestycyjnych zamkniętych.

KNF chce, by nie był to produkt, o którym łatwo się dowiedzieć — komentował anonimowo przedstawiciel branży funduszy w kwietniu 2018 r. po tym, jak komisja upubliczniła stanowisko w sprawie oferowania certyfikatów inwestycyjnych FIZ. Podkreślono wówczas, że nawet wstępne materiały promocyjno-marketingowe o prywatnych ofertach FIZ-ów nie mogą być dystrybuowane do więcej niż 149 osób. W przypadku jednego z TFI podejrzenie naruszenia przepisów skończyło się wpisaniem na listę ostrzeżeń publicznych oraz skierowaniem zawiadomienia do prokuratury (sprawę w końcu jednak umorzyła).

Marcin Dyl, prezes IZFiA
Zobacz więcej

Marcin Dyl, prezes IZFiA

Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami postanowiłaprzerwać ciszę informacyjną i co miesiąc będzie publikować na stronie internetowej raporty z zestawieniem stóp zwrotu tej kategorii funduszy. Będą to wyniki za 7 okresów — od miesiąca do 5 lat.

— Ze względu na to, że dbamy o przejrzystość rynku, przyjęliśmy rozwiązanie, które polega na zbieraniu niektórych danych przez izbę, opracowywaniu ich, a następnie udostępnianiu w formie raportu o stopach zwrotu na jej stronach — mówi Marcin Dyl, prezes IZFiA.

Jak informuje, do inicjatywy przystąpiło siedem TFI, które przekazują do izby dane z wyceną certyfikatów inwestycyjnych.

— Mamy sygnały z kolejnych TFI, które są zainteresowane włączeniem swoich funduszy do tego raportowania. Będziemy się starali propagować ideę, by udostępnianie danych stało się powszechną praktyką wśród TFI oferujących FIZ-y niepubliczne — dodaje Marcin Dyl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu