IZFiA odtajni wyniki FIZ

opublikowano: 23-09-2019, 22:00

Branżowa izba będzie publikować raporty ze stopami zwrotu niepublicznych funduszy inwestycyjnych zamkniętych.

KNF chce, by nie był to produkt, o którym łatwo się dowiedzieć — komentował anonimowo przedstawiciel branży funduszy w kwietniu 2018 r. po tym, jak komisja upubliczniła stanowisko w sprawie oferowania certyfikatów inwestycyjnych FIZ. Podkreślono wówczas, że nawet wstępne materiały promocyjno-marketingowe o prywatnych ofertach FIZ-ów nie mogą być dystrybuowane do więcej niż 149 osób. W przypadku jednego z TFI podejrzenie naruszenia przepisów skończyło się wpisaniem na listę ostrzeżeń publicznych oraz skierowaniem zawiadomienia do prokuratury (sprawę w końcu jednak umorzyła).

Marcin Dyl, prezes IZFiA

Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami postanowiłaprzerwać ciszę informacyjną i co miesiąc będzie publikować na stronie internetowej raporty z zestawieniem stóp zwrotu tej kategorii funduszy. Będą to wyniki za 7 okresów — od miesiąca do 5 lat.

— Ze względu na to, że dbamy o przejrzystość rynku, przyjęliśmy rozwiązanie, które polega na zbieraniu niektórych danych przez izbę, opracowywaniu ich, a następnie udostępnianiu w formie raportu o stopach zwrotu na jej stronach — mówi Marcin Dyl, prezes IZFiA.

Jak informuje, do inicjatywy przystąpiło siedem TFI, które przekazują do izby dane z wyceną certyfikatów inwestycyjnych.

— Mamy sygnały z kolejnych TFI, które są zainteresowane włączeniem swoich funduszy do tego raportowania. Będziemy się starali propagować ideę, by udostępnianie danych stało się powszechną praktyką wśród TFI oferujących FIZ-y niepubliczne — dodaje Marcin Dyl.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane