Izraelska armia stawia na AR

AR, Bloomberg
opublikowano: 17-08-2016, 21:00

Nie tylko fani Pokemon Go, bo również żołnierze będą sprawdzać się w rozszerzonej rzeczywistości (AR) – donosi Bloomebrg.

Z informacji Bloomberga wynika, że izraelskie wojsko kupiło niedawno od Microsoft dwie sztuki okularów HoloLens i ma zamiar opracować do nich innowacyjne oprogramowanie.

NASA korzystała z Holo Lens zanim jeszcze inteligentne okulary pojawiły się na rynku. Wspólnie z Microsoft astronauci rozwijają technoloie, które mają wspomóc astronautów wysyłanych na Międzynarodową Stację Kosmiczną
Wyświetl galerię [1/2]

NASA korzystała z Holo Lens zanim jeszcze inteligentne okulary pojawiły się na rynku. Wspólnie z Microsoft astronauci rozwijają technoloie, które mają wspomóc astronautów wysyłanych na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Dzięki Holo Lens dowódcy izraelskiej armii chcą usprawnić strategie działania na polach bitwy. Zamierzają też rozwijać technologie, które pozwolą na wykorzystanie gadżetu od spółki Billa Gates’a do szkoleń – np. wojskowych medyków lub żołnierzy wysyłanych na front. Poza tym, lekarze wojskowi z pomocą rozszerzonej rzeczywistości widzianej przez interaktywne okulary będą mogli w przyszłości przeprowadzać operacje na rannych będąc w stałej konsultacji z doświadczonymi chirurgami. Podobnie pracować mają żołnierze przy naprawach sprzętu na polu bitwy.

Wojskowe technologie jutra

Inżynierowie z izraelskiej armii już pracują nad propozycjami nowych zastosowań rozszerzonej rzeczywistości. W klika miesięcy - jak informuje Bloomberg - udało się im np. stworzyć oprogramowanie, który umożliwia np. nanoszenie map na obraz rzeczywistego terenu dostarczany przez satelitę. Taki "kolaż" widziany na ekranie komputera pozwala na opracowywanie strategii przerzucania wojsk na terenie wroga poprzez interakcje wzrokowe,głosowe i gesty.

Major Rotem Bashi zapowiada, że Hole Lens zostaną wdrożone do regularnego użycia w armii w ciągu kilku miesięcy.

– Łączymy ze sobą różne technologie i innowacje, które są rozwijane w świecie cywilów. Staramy się je adaptować na potrzeby armii tak szybko jak to tylko możliwe, od momentu gdy pojawią się na rynku – tłumaczy major.

Nie tylko Pokemon Go

AR (z ang. augmentedreality), czyli "rozszerzona rzeczywistość", to technologia, którą spopularyzowała na całym świecie niedawno gra Pokemon Go. Wykorzystywana jest głównie w grach, ale też w biznesie i nauce. Miłośnikom gadżetów była znana zanim świat zaczął łapać pokemony, m.in. dzięki producentom tzw. interaktywnych okularów (na czele z Google i ich Google Glasses).

Technologia AR łączący świat rzeczywisty z generowanym komputerowo. Najczęściej polega na nakładaniu grafiki 3D na obraz z kamery rejestrowany czasie rzeczywistym. Ktoś, kto patrzy na świat przez okulary ze specjalnym oprogramowaniem AR widzi świat będący w zasięgu jego wzroku (a raczej obiektywu kamery), na który nakładana jest grafika wytworzona przez komputer.

Microsoft wpuścił na rynek prototypowa wersję Holo Lens w marcu. Jest dostępna na zamówienie dla programistów.  Dotychczas gadżet cieszył się głównie zainteresowaniem firm i uniwersytetów. Wykorzystywany jest m.in. przez biura projektowe, które mogą za jego pomocą przenosić projekty budynków do trójwymiaru oraz studentów medycyny, którzy w rozszerzonej rzeczywistości mogą poznawać anatomię na hologramach ludzkich zwłok.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu