Jak długa będzie korekta?

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 21-04-2021, 11:21

Wtorkowa sesja na Wall Street przyniosła drugą z rzędu blisko 1% przecenę, co ma miejsce po wyrysowaniu w ubiegłym tygodniu nowych szczytów wszechczasów.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Wczorajsze spadki tłumaczone są wzrostem liczby nowych przypadków Covid-19 na świecie. Problem głównie jest widoczny w Azji, gdzie szczególnie zła sytuacja jest w Indiach, ale też w Japonii mówi się o ponownym wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Mimo, że w USA liczba nowych przypadków stabilizuje się w okolicy 50 tys., podczas gdy w styczniu przekraczała 200 tys., to jednak w skali całego świata odnotowywane jest ponad 800 tys., tyle ile podczas szczytu zachorowań w grudniu.

Wzrost obaw związanych z szybszym rozprzestrzenianiem się wirusa ciąży również rentownościom obligacji skarbowych. W przypadku amerykańskich dziesięciolatek obserwujemy 5-tygodniowe minima poniżej 1.6%. Na rynku surowcowym widzimy cofnięcie notowań ropy, co wynika z obaw dotyczących popytu, podczas gdy złoto ponownie rusza w kierunku 1800 USD za uncję, zrywając dodatnią korelację z kursem EURUSD. Dolar bowiem kanałem wzrostu niepewności zaczyna zyskiwać, notowania głównej pary walutowej wracają w kierunku 1.20.

Rynek już nie raz i nie dwa mierzył się z silniejszym wzrostem liczby nowych przypadków Covid-19. O ile w krótkim terminie powoduje to zamieszanie, o tyle w dłuższym ważniejsze pozostają nadzieje na kontynuacje ożywienia i odblokowywanie restrykcji w wyniku prowadzonej kampanii szczepień. Tak więc część uczestników rynku może próbować wykorzystywać cofnięcie indeksów do zwiększenia zaangażowania. Sezon wyników spółek za I kw. trwa i będzie on wpływał na apetyt na ryzyko. Na horyzoncie pozostają również wstępne wskaźniki PMI odzwierciedlające poziom koniunktury gospodarczej w kwietniu. Potencjalnie przyspieszenie tempa poprawy koniunktury gospodarczej powinno łagodzić obawy związane ze wzrostem ilości nowych przypadków Covid-19 na świecie. Na początku środowej sesji notowania kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy odrabiają część wczorajszych strat, a niemiecki Dax próbuje wrócić powyżej 15200 pkt.

Dziś zakończy się posiedzenie Banku Kanady. Oczekiwania wobec niego są podzielone, przez co dolar kanadyjski powinien zareagować na komunikat. Z jednej strony tempo ożywienia może już uzasadniać zmiany w programie skupu aktywów, a z drugiej strony wzrost nowych zachorowań, których szczególnie dużo jest w stanie Ontario, powinien skłaniać do wstrzymania się z taką decyzją.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane