Jak krajowa rada z pocztą negocjowała

MEW
opublikowano: 07-02-2008, 00:00

Po półrocznych negocjacjach krajowa rada podpisała umowę z Pocztą Polską na pobieranie abonamentu. Prowizja ani drgnie.

Po półrocznych negocjacjach krajowa rada podpisała umowę z Pocztą Polską na pobieranie abonamentu. Prowizja ani drgnie.

Abonament radiowo-telewizyjny mało kto płaci, a ci, którzy płacą, rzadko robią to z przyjemnością. Zwłaszcza że muszą odstać swoje w kolejce na poczcie. Przedstawiciele Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) też nie byli zadowoleni z umowy z Pocztą Polską (PP), bo uznali, że 6-procentowa prowizja, jaką ona pobiera, to za dużo. Daje to PP rocznie prawie 60 mln zł. KRRiT wypowiedziała PP umowę w lipcu ubiegłego roku, z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. Po ponad półrocznych negocjacjach KRRiT zgodziła się na... 6-procentową prowizję.

— Nowa umowa została obustronnie podpisana i obowiązuje od początku 2008 roku, na czas nieokreślony — mówi Kamila Rudnik z biura prasowego PP.

Krajowa rada ma małe pole manewru. Poczta Polska jest bowiem wpisana do ustawy jako podmiot odpowiedzialny za pobieranie opłat abonamentowych, więc dość trudno negocjować w takich okolicznościach. Przedstawiciele KRRiT i tak się cieszą, bo twierdzą, że PP początkowo chciała zwiększyć poziom prowizji ponad dotychczasowe 6 proc. PP zaprzecza tym informacjom.

Ciekawostką jest fakt, że przez krótki okres Poczta Polska pobierała opłaty abonamentowe bez umowy z krajową radą. Gdy przedłużały się negocjacje, strony podpisały umowę okresową. Ale obowiązywała ona do końca 2007 r. — wynika z informacji przekazanych „PB” przez Pocztę Polską. A jeszcze w poniedziałek po południu Witold Kołodziejski, przewodniczący KRRiT, mówił, że umowy nie podpisał. Obie strony zapewniały, że PP przekazuje składki na bieżąco. Teoretycznie PP pobierała prowizję bezprawnie w okresie, gdy najwięcej osób płaci abonament. Ale eksperci uważają, że prawo do pobierania prowizji wynika z ustawy, a umowa precyzuje jedynie jej wysokość

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEW

Polecane