Jak można sfinansować studia

DCZ
18-02-2011, 00:00

Na studia podyplomowe wybierają się najczęściej osoby już pracujące.

Na studia podyplomowe wybierają się najczęściej osoby już pracujące.

Studia podyplomowe to wydatek kilku tysięcy złotych, a więc spore obciążenie dla domowego budżetu.

Najczęściej uczelnie rozkładają całkowitą kwotę czesnego na dwie raty. Płacąc pierwszą, student deklaruje termin wniesienia kolejnej. Niekiedy uczelnia oferuje też rozłożenie czesnego na więcej rat.

— Rozłożenie kosztów studiów na większą liczbę rat rozstrzygamy indywidualnie. Nie są to częste przypadki, ale kiedy otrzymujemy od ubiegającego się o przyjęcie na studia sygnał, że to jest furtka dopodjęcia przez niego kształcenia na naszej uczelni, otwieramy ją — informuje Andrzej Zalewski, kierownik studiów podyplomowych Zarządzanie projektami oraz Zarządzanie zasobami IT na Politechnice Warszawskiej.

Banki nie mają specjalnych ofert kredytów na studia, ale można rozważyć zaciągnięcie zwykłego kredytu gotówkowego.

— Warunkiem uzyskania kredytu jest oczywiście posiadanie tzw. zdolności kredytowej, a podstawą do jej wyliczenia jest kalkulacja dochodowa — im więcej zarabiamy, tym większy kredyt możemy dostać — wskazuje Marcin Krasoń, analityk z Open Finance.

Inną możliwością jest dofinansowanie studiów podyplomowych przez państwowe służby zatrudnienia. Mogą się o to ubiegać osoby zarejestrowane jako bezrobotne albo poszukujące pracy. Wystarczy w powiatowym urzędzie pracy złożyć wniosek o dofinansowanie wybranych studiów podyplomowych i dołączyć stosowne dokumenty. Urząd pracy może sfinansować koszt studiów podyplomowych nawet do 100 procent (suma nie może jednak przekraczać 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia). Poza tym za okres, kiedy student uczestniczy w zajęciach na studiach podyplomowych, należy mu się stypendium wysokości 20 proc. zasiłku dla bezrobotnych, czyli około 140 zł brutto. Podstawa prawna to ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o podstawie zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

100%

Nawet takie dofinansowanie kosztów studiów podyplomowych może dostać bezrobotny z urzędu pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Jak można sfinansować studia