Czytasz dzięki

Jak nie V, to może W?

Mariusz Zaród, dyrektor ds. Instrumentów Dłużnych Quercus TFI
opublikowano: 15-10-2020, 22:00

Polska gospodarka bardzo szybko wróciła na właściwe tory po okresie covidowego zatrzymania.

Produkcja przemysłowa zanotowała wzrosty w skali roku w ostatnich trzech miesiącach. Mocne odbicie zauważyć można także w konsumpcji. Odroczony popyt, który nie został zaspokojony w drugim kwartale, pomógł sprzedaży detalicznej.

Polska gospodarka to nie tylko produkcja i sprzedaż towarów. Coraz więcej znaczą usługi. Wakacje spędzone głównie w kraju oraz rozluźnienie kontaktów społecznych, które miało miejsce w trzecim kwartale, wsparły wzrost gospodarczy. Wszystkie scenariusze na najbliższe miesiące zaczęły wskazywać V-kształtne odbicie. W zapomnienie odeszły już litery U czy L.

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego zaobserwować można podwyższoną liczbę zakażeń koronawirusem. Analogiczna sytuacja dotyczy również innych krajów europejskich. Wprowadzane są ograniczenia życia społecznego i gospodarczego o charakterze lokalnym. Wydaje się jednak, że sytuacja z drugiego kwartału, gdy gospodarki zostały prawie całkowicie zatrzymane, się nie powtórzy.

Koszty ekonomiczne były zbyt wysokie. Kiedy wszystkim zaczęło wydawać się, że recesja odeszła w zapomnienie i już będzie tylko lepiej, COVID-19 ponownie o sobie przypomniał.

Ograniczenia gospodarcze są niewielkie, ale na znaczeniu zyskuje samoizolacja obywateli. Odbicie w kształcie litery V było zbyt optymistyczne. Obecnie panuje przekonanie, że gospodarce bliżej będzie do litery W. Na szczęście przełożenie na rynki kapitałowe jest niewielkie. Zyskują obligacje, złoty trzyma się stabilnie, a inwestorzy, którzy zainwestowali w akcje Allegro, mogą cieszyć się zyskami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zaród, dyrektor ds. Instrumentów Dłużnych Quercus TFI

Polecane