Jak ograniczyć deficyt rąk do pracy

opublikowano: 15-12-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Niedobór kadr spędza sen z powiek pracodawcom z wielu branż. Reforma zasad zatrudnienia cudzoziemców może być dla nich zbawienna.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Jaki jest cel projektu ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców
  • Na jakie ułatwienia mogą liczyć pracodawcy
  • Jakie obowiązki będą mieli obcokrajowcy

Przedstawiciele Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) zapowiadają wiele ułatwień w procedurach dotyczących zatrudniania obcokrajowców. Przewidują, że w ciągu najbliższych lat popyt na pracę takich osób będzie nadal rósł o kilka lub kilkanaście procent rocznie. Już teraz cudzoziemcy stanowią liczący się odsetek, jeśli chodzi o uzupełnianie brakujących kadr m.in. w budownictwie, handlu i usługach.

„Polski system prawny, choć jest oceniany jako jeden z bardziej liberalnych w Unii Europejskiej pod względem przyjmowania migrantów zarobkowych, w ciągu ostatnich lat przestał odpowiadać na nowe wyzwania” – podkreślają przedstawiciele MRiPS w uzasadnieniu do projektu o zatrudnianiu cudzoziemców.

Digitalizacja postępowań

Celem wspomnianego projektu jest uelastycznienie zasad przyjmowania do pracy obcokrajowców. Przyszła ustawa przewiduje rozwiązania dotyczące skrócenia czasu przeznaczonego na załatwianie tych spraw - ma temu służyć m.in. pełna elektronizacja postępowań.

Czas na zmiany:
Czas na zmiany:
Obecny system prawny dotyczący przyjmowania migrantów zarobkowych nie odpowiada nowym wyzwaniom rynku pracy.
Adobe Stock

– Projekt wprowadza obowiązek składania wniosku o zezwolenia na pracę cudzoziemców przez portal praca.gov.pl. Decyzje o wydanie wspomnianych zezwoleń również będą doręczane elektronicznie. W podobny sposób będą prowadzone postępowania odwoławcze w tych sprawach – mówi Emilia Piechota, dyrektor w Vialto Partners Poland, firmie doradczej specjalizującej się m.in. w kwestiach imigracji, legalizacji pobytu i zatrudniania, HR i podatków.

Zwraca uwagę, że przedsiębiorcy muszą przygotować się na możliwość elektronicznego podpisywania dokumentów.

– Wyzwaniem mogą być wnioski dla osób delegowanych, dla których stroną postępowania jest zagraniczny pracodawca. Ponadto większość urzędów wojewódzkich nie korzysta z systemu praca.gov.pl. Konieczność przeszkolenia pracowników w tej dziedzinie i stworzenia odpowiednich procedur może spowodować, szczególnie na początku obowiązywania przyszłej ustawy, chaos i opóźnienia we wdrażaniu jej rozwiązań. Obecnie portal praca.gov.pl jest dostępny w języku polskim z możliwością przełączenia go na języki angielski i ukraiński. Jak w tej sytuacji mają odnaleźć się pracodawcy z innych krajów? – pyta Emilia Piechota.

Lepszy przepływ informacji

Zgodnie z projektem do pełnej elektronizacji procedur związanych z uzyskaniem zezwolenia na pracę cudzoziemców posłuży istniejący już system teleinformatyczny Syriusz, który zostanie rozbudowany.

– Wspomniany system umożliwi pełną wymianę informacji pomiędzy urzędami, w tym m.in. skarbówką, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, Państwową Inspekcją Pracy, Strażą Graniczną. To pozwoli na zweryfikowanie tego, czy powierzenie pracy cudzoziemcowi jest zgodne z przepisami, w tym m.in. czy posiada on odpowiedni tytuł pobytowy. Pełna wymiana informacji w systemie teleinformatycznym umożliwi też sprawdzenie, czy pracodawca złożył wymagane zgłoszenia o podjęciu pracy przez cudzoziemca, a także czy odprowadził składki na ubezpieczenie społeczne i podatki – wylicza Emilia Piechota.

„Nowym rozwiązaniem w projekcie ustawy jest możliwość zwiększenia wymiaru czasu pracy lub liczby godzin zatrudnienia w tygodniu lub miesiącu pod warunkiem proporcjonalnego podwyższenia wynagrodzenia bez konieczności zmiany lub uzyskania nowego zezwolenia na pracę” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Emilia Piechota zauważa, że wspomniane rozwiązanie dotyczy zatrudniania cudzoziemców zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i cywilnoprawnej.

– Ta propozycja wspiera elastyczność zmiany umów w sytuacji, kiedy następuje poprawa warunków zatrudnienia – zaznacza dyrektor w Vialto Partners Poland.

Test rynku pracy

Projekt znosi wymóg uzyskiwania informacji starosty o możliwości wypełnienia potrzeb kadrowych przedsiębiorcy. Chodzi o tzw. test rynku pracy podczas ubiegania się o zezwolenie na zatrudnienie pracowników. Polega on na sprawdzeniu, czy na lokalnym rynku nie ma zarejestrowanych bezrobotnych, których można przyjąć do firmy.

– Zniesienie wspomnianego wymogu byłoby sporym udogodnieniem dla pracodawców. Skróciłoby czas oczekiwania na zezwolenie na pracę. Uzyskanie informacji starosty trwa od 14 do 21 dni. W niektórych powiatowych urzędach pracy zajmuje to nawet więcej czasu. Procedura jest dość skomplikowana. Wymaga przedstawienia dowodów, że obcokrajowiec spełnia odpowiednie kryteria, posiada zaświadczenia od pracodawców potwierdzające jego staż pracy, a także doświadczenie zawodowe i certyfikaty. Co ważne, wszystkie dokumenty wymagają tłumaczeń przysięgłych. W efekcie czas poświęcony na uzyskanie informacji starosty wynosi minimum pięć tygodni – podkreśla Tomasz Rdzanek, aplikant adwokacki, starszy konsultant w Vialto Partners Poland.

Projekt przewiduje ponadto utworzenie we wspomnianym systemie obowiązkowych kont, zarówno dla pracodawców, jak cudzoziemców, na których będą widoczne m.in. wydane zezwolenia na pracę. Te ostatnie konta będą dostępne po sześciu miesiącach od dnia ogłoszenia przyszłej ustawy.

– Nowe rozwiązanie będzie wymagało od obcokrajowców posiadania profilu zaufanego i numeru PESEL. Wyzwaniem dla nich może być obsługa konta w języku polskim lub nawet angielskim. Nie wszyscy cudzoziemcy posługują się tym językiem – podkreśla Tomasz Rdzanek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane