Jak podatkowo kwalifikować korepetycje

opublikowano: 04-03-2019, 22:00

Udzielanie lekcji samodzielnie i sporadycznie można uznać za działalność wykonywaną osobiście — wynika z wyroku NSA.

Aby można było uznać, że ktoś prowadzi biznes objęty podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT), należy ocenić, czy spełnia on odpowiednie ustawowe kryteira. Istotne jest, czy czyjaś działalność jest zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu oraz w sposób zorganizowany i ciągły. Przypomniał o tym Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku wydanym w ubiegłym tygodniu (sygn. akt II FSK 527/17).

Z wyroku tego wynika, że jeśli działalność podatnika polegająca na udzielaniu korepetycji ma charakter sporadyczny, to nie można jej uznać za gospodarczą, ponieważ brakuje takich elementów, jak ciągłość czy zorganizowany charakter — informuje Patrycja Łukasiewicz z PwC (taxonline).

Taki finał znalazła w NSA sprawa z wniosku o wydanie interpretacji podatkowej dla doktoranta, który planował udzielać prywatnych lekcji z chemii — w jego mieszkaniu i w terminach zależnych od rotacji uczniów czy studentów. Zwrócił się on do organu podatkowego z pytaniem, czy takie korepetycje można zaliczyć do działalności wykonywanej osobiście, z której dochody są opodatkowane na zasadach ogólnych. Uważał, że do miesiąca, za który dochód od początku roku nie przekroczyłby kwoty wolnej od podatku (czyli 3.091 zł), nie musiałby płacić PIT. Po przekraczeniu tej kwoty odprowadzałby zaliczki, do 20 dnia miesiąca następującego po tym, w którym uzyska przychód.

Fiskus nie zgodził się z tym stanowiskiem.

— Organ podatkowy wskazał, że przychody osiągane przez podatnika należało zaliczyć do pozarolniczej działalności gospodarczej. Mimo braku ciągłości w udzielaniu lekcji, którą podatnik utożsamiał z rotacją czy powszechnymi przerwami w nauce, takie jak święta, ferie, wakacje, wpisywały się w istotę świadczenia usług edukacyjnych, ale nie wykluczały uznania ich za powtarzalne czy ciągłe — podaje Patrycja Łukasiewicz.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uchylił tę interpretację. Podzielił stanowisko podatnika, że samodzielne i niesystematyczne (m.in. w zależności od wolnego czasu) udzielanie korepetycji przez studenta studiów doktoranckich może być kwalifikowane jako działalność wykonywana osobiście. NSA stwierdził, że krakowski sąd prawidłowo zinterpretował źródło przychodów, a ponadto — że planowane przez podatnika korepetycje mają charakter sporadyczny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy