Jak uniknąć wysokich kosztów przy wymianie walut?

Artykuł partnera
opublikowano: 16-03-2015, 10:57

Najistotniejszym czynnikiem, który wpływa na koszt wymiany walut, jest spread, czyli różnica między kursem kupna i sprzedaży waluty, na której zarabiają operatorzy transakcji walutowych. Gdzie można się spodziewać najniższych opłat?

Banki z reguły narzucają wysokie marże przy przewalutowaniu. W przypadku euro najczęściej jest on o 3 proc. wyższy niż średni kurs NBP z danego dnia. Oznacza to, że dla równowartości 1000 zł bank pobierze opłatę w wysokości 30 zł, zarówno przy wypłacie środków z zagranicznego bankomatu, jak i podczas płatności kartą.

Jeszcze więcej możemy zapłacić, jeśli transakcji dokonamy w walucie innej niż euro. Wtedy naliczana jest zazwyczaj kolejna, dodatkowa opłata w wysokości ok. 2% wartości transakcji. W przypadku 1000 zł łącznie za przewalutowanie zapłacimy nawet 50 zł.

Gdzie wymienimy taniej?

Obecnie na polskim rynku funkcjonuje ok. 50 podmiotów posiadających w swojej ofercie wymianę walut online. Jednak początki w 2009 r., kiedy powstał pierwszy serwis, były skromne. Przełomem stało się wejście w życie ustawy antyspreadowej w 2011 roku, która wprowadziła nowe regulacje. Nowelizacja umożliwiła kredytobiorcom, którzy zaciągnęli zobowiązania w obcej walucie, np. we frankach szwajcarskich, spłatę rat bez konieczności wymiany złotówek w banku, w którym zaciągnęli kredyt. Te, nie obawiając się wcześniej utraty klientów, mogły sobie pozwolić na stosowanie wysokich spreadów.

Kredytobiorcy zaczęli interesować się wymianą walut online ze względu na to, że e-kantory oraz platformy społecznościowej wymiany walut oferują bardzo niskie koszty całej operacji w porównaniu z bankami czy kantorami stacjonarnymi. To zachęciło do skorzystania z tej opcji również firmy, które dokonują zwykle regularnych i dużych wymian, oraz klientów indywidualnych, którzy np. pracują za granicą lub potrzebują wymienić walutę jednorazowo ze względu na wakacyjny wyjazd czy zakup w zagranicznym sklepie internetowym.

– Wymiana walut online to oszczędność czasu i co najważniejsze – pieniędzy. Serwisy wymiany walut przez internet mają niższe marże, dzięki czemu można zaoszczędzić nawet do 8 proc. na danej transakcji w porównaniu do oferty bankowej. Ponadto dla firm, które regularnie wymieniają duże kwoty, przygotowaliśmy atrakcyjne rabaty – mówi Łukasz Olek, członek zarządu firmy Currency One SA, lidera rynku i operatora serwisów Walutomat.pl oraz Internetowykantor.pl.

Przykładowo przy kursie w granicach 4,4 zł za euro w banku w e-kantorze zapłacimy nawet do 25 groszy mniej. Przy wymianie 1000 euro daje to oszczędność rzędu ponad 200 zł.

 

Wygodnym narzędziem udostępnionym przez e-kantory są „kalkulatory korzyści”, które pokazują, ile można zaoszczędzić w stosunku do propozycji banków. Pokazując, jak korzystnie wymieniać walutę online i umożliwiając zapoznanie się z zagadnieniami dotyczącymi operacji walutowych, e-kantory oraz społecznościowe serwisy wymiany walut stawiają na edukację internautów. Przykładem takiego działania jest platforma edukacyjna kurswymiany.com, gdzie można poćwiczyć wymianę walut, a także poczytać o zasadach wymiany czy obejrzeć filmiki poradnikowe.

Korzystnie i bezpiecznie

 

Wymiana walut przez internet jest nie tylko opłacalna, ale również bezpieczna. Przesyłane informacje są szyfrowane i zabezpieczone protokołem SSL podobnie jak w bankowości internetowej. Nie ma więc obaw o bezpieczeństwo zarówno danych, jak i przelewanych środków. Jak jeszcze można sprawdzić, że wybrany e-kantor jest bezpieczny? Warto poczytać opinie innych klientów – tu pomocny może okazać się niezależny portal Opineo.pl, który gromadzi potransakcyjne opinie klientów e-sklepów, sprawdzić, z iloma bankami współpracuje dany serwis oraz czy firma widoczna jest w mediach i co piszą one o niej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artykuł partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Jak uniknąć wysokich kosztów przy wymianie walut?