Jak uzyskać ulgę za kasę fiskalną

opublikowano: 21-08-2012, 00:00

Od nowego roku obowiązek prowadzenia ewidencji przy użyciu kasy fiskalnej obejmie także mikroprzedsiębiorców. Podpowiadamy, jak ubiegać się o ulgę za jej zakup.

Od stycznia 2013 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie Ministerstwa Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Zobacz więcej

Ceny kas fiskalnych dla mikroprzedsiębiorców zaczynają się od ok. 1 tys. zł netto, z czego 700 zł może nam refundować państwo (fot. ARC)

Projekt zawęża dotychczasowy zakres ich stosowania — kasę fiskalną będzie musiał mieć już przedsiębiorca, którego roczny obrót przekracza 20 tys. zł.

Obecnie obowiązuje limit 40 tys. zł. W praktyce oznacza to, że do zakupu kas będą zobligowani także mikroprzedsiębiorcy.

Do tego ulg zostaną pozbawione również wszystkie szkoły jazdy. To powody, dla których zmiany w przepisach nie wzbudzają zachwytu środowisk biznesowych.

— Kasę fiskalną będzie musiał mieć szatniarz i osoba obsługująca toaletę publiczną. Jest to działanie absolutnie nieekonomiczne, bo koszt poboru podatków w tak małej skali jest wyższy od przychodów z tego tytułu. Mam wrażenie, że rząd zachowuje się, jakby był dealerem kas fiskalnych — komentuje Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

(...)

OKIEM EKSPERTA

Ulga na kasę krok po kroku

KATARZYNA ROLA-STĘŻYCKA

kierownik zespołu analiz podatkowych, Tax Care

Przedsiębiorcy mogą odliczyć od podatku należnego kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 90 proc. jej ceny netto, jednak nie więcej niż 700 zł. Odliczenie to przysługuje także przedsiębiorcom zwolnionym z VAT, jak również wykonującym wyłącznie czynności zwolnione od tego podatku.

Przedsiębiorca powinien złożyć do naczelnika urzędu skarbowego pisemne zgłoszenie, określające liczbę urządzeń i przewidywane miejsce ich użytkowania — najlepiej przed rozpoczęciem ewidencjonowania. Konieczne jest posiadanie dowodu zapłaty całej należności z tytułu nabycia kasy fiskalnej. Tylko ten dokument daje podstawę do skorzystania z prawa do ulgi.

Odliczenie wartości z tytułu nabycia kasy fiskalnej możliwe jest w momencie składania deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług za okres rozliczeniowy, w którym rozpoczęto prowadzenie stosownej ewidencji lub też za kolejne okresy.

Przyjmuje się, że kwota odliczenia dokonywana w danym okresie rozliczeniowym nie może przekraczać wartości różnicy między podatkiem należnym a naliczonym. Jednak limitowane odliczenie jest dopuszczone także w sytuacji, gdy kwota podatku naliczonego jest większa lub równa wartości podatku należnego, czyli powstaje kwota do zwrotu lub brak podatku do zapłaty.

Podatnicy składający deklarację podatkową mogą w takim przypadku odliczyć w danym okresie rozliczeniowym: 25 proc. wartości odpowiadającej 90 proc. ceny netto nabytego urządzenia, gdy rozliczają się miesięcznie, a 50 proc. kwoty odpowiadającej 90 proc. ceny kasy, jeśli rozliczają się kwartalnie.

Podatnikom zwolnionym z VAT, jak również wykonującym wyłącznie czynności zwolnione, zwrot kosztów poniesionych w związku z nabyciem kasy rejestrującej dokonywany jest na wniosek. Powinien on zawierać informacje identyfikujące podatnika, w tym imię i nazwisko, dane adresowe czy też NIP.

Ponadto do wniosku należy dołączyć informację o serwisie, w którym odbyła się fiskalizacja urządzenia, kopię faktury wraz z dowodem wpłaty całej należności, a także określić numer rachunku bankowego lub rachunku w spółdzielczej kasie oszczędnościowej, na który ma zostać dokonany zwrot kosztów zakupu kasy.

W takiej sytuacji zwrot kosztów nabycia urządzenia rejestrującego dokonywany jest bezpośrednio na wskazany rachunek bankowy, w terminie do 25. dnia od daty złożenia wniosku przez podatnika.

Cały materiał znajdziesz we wtorkowym "Pulsie Biznesu" lub tutaj

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Jak uzyskać ulgę za kasę fiskalną