Czytasz dzięki

Jak wyliczyć subwencję z Tarczy Finansowej

opublikowano: 29-04-2020, 22:00

Aby otrzymać wsparcie z Polskiego Funduszu Rozwoju, trzeba będzie wykonać szereg obliczeń i wpisać je do wniosku. W programie „Gorąca linia” użytkownikom serwisu zdrowybiznes.pb.pl doradzała w tej sprawie Kinga Zacharjasz, dyrektor zarządzająca Pionu Rozwoju Produktów, Strategii i Decyzji Kredytowych MSP w Banku BNP Paribas.

ZBIGNIEW: Czy warunek spadku obrotów jest spełniony, jeżeli przychody w lutym 2020 r. są mniejsze o 30 proc. niż w styczniu oraz mniejsze o 35 proc. niż w lutym rok temu? Jak to interpretować?

Kinga Zacharjasz, Bank BNP Paribas: Panu Zbigniewowi prawdopodobnie uda się skorzystać z pomocy, tylko będzie musiał zbadać inny okres. Pierwszym możliwym miesiącem, jaki możemy wziąć pod uwagę, jest marzec i porównać go albo do miesiąca poprzedniego, czyli w tym przypadku do lutego bieżącego roku, albo do analogicznego miesiąca roku poprzedniego, czyli do marca 2019. Jeżeli przedsiębiorca będzie miał spadek przychodów marzec do lutego w tym roku lub marzec do marca zeszłego roku powyżej 25 proc., to kwalifikuje się do ubiegania się o pomoc z PFR.

ANONIM: Czy do wyliczeń można stosować nie miesiące kalendarzowe, ale kolejne 30 dni?

Co do zasady stosuje się miesiące kalendarzowe. Natomiast w przypadku wyliczenia kwoty subwencji, która stanowi procentową wartość rocznych przychodów, można założyć dwa warianty — albo uwzględnia się przychody za rok 2019, albo przychód w ostatnim zamkniętym roku obrotowym, jeśli przedsiębiorca z jakichś przyczyn ma ten rok ustawiony inaczej niż rok kalendarzowy.

ALICJA: Jak weryfikowana będzie kwota przychodu?

Weryfikacji dokona Polski Fundusz Rozwoju w oparciu o dane z baz US i ZUS.

ANONIM: Zatrudniam 8 osób łącznie na 5 ¼ etatu. Czy do wyliczeń kwoty subwencji wziąć 5, 5¼ czy może 6 etatów?

W przypadku ustalania wielkości firmy pod uwagę brana jest inna wartość liczby zatrudnionych osób, niż w przypadku wyliczania kwoty samej subwencji. Do klasyfikacji wielkości firmy uwzględnia się wyłącznie osoby zatrudnione na umowę o pracę, bez właściciela firmy. Natomiast w przypadku wyliczania kwoty subwencji, pod uwagę brane są wszystkie osoby zgłoszone do ubezpieczenia społecznego. Oprócz osób zatrudnionych na umowę o pracę są także ci, którzy posiadają umowy cywilnoprawne. W przypadku niepełnych etatów stosuje się ułamkowe wartości. Po bardziej szczegółowe informacje i studia przypadków odsyłam do stron Polskiego Funduszu Rozwoju.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

PIOTR: Zgodnie z definicją jesteśmy mikrofirmą — liczba pracowników na koniec ubiegłego roku wynosi 9, natomiast 30 kwietnia było ich już 11. Czy przy umorzeniu subwencji będzie brana pod uwagę liczba pracowników 9 czy 11?

Jeśli mówimy o kwocie wyliczenia subwencji, bierzemy pod uwagę liczbę pracowników czy etatów na koniec miesiąca, który poprzedza miesiąc złożenia wniosku. Przykładowo, jeśli chcemy składać wniosek w kwietniu, to sprawdzamy, ile osób mieliśmy zatrudnionych na koniec marca. Liczba ta nie może być wyższa niż stan zatrudnienia w firmie na koniec roku. W przypadku pana Piotra będzie to więc 9 pracowników.

Czy pieniędzy wystarczy dla wszystkich? Jak wyglądać będzie procedura odwoławcza w przypadku odmowy wypłaty subwencji?

M.in. tego się dowiesz, oglądając pełną wersję rozmowy na stronie zdrowybiznes.pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Sołtys, Partner publikacji: BNP PARIBAS

Polecane