Jak wyprać pieniądze

opublikowano: 22-01-2014, 09:02

Każdego roku banki centralne wycofują ogromne ilości pieniędzy, które są niezdatne do dalszego obiegu. Niektóre są zniszczone, jednak spora część jest zwyczajnie brudna. W rezultacie drukowanych jest 150 miliardów nowych banknotów, co kosztuje jakieś 10 mld USD. Z pomocą może przyjść dwutlenek węgla, informuje „The Economist”.

Wyzwanie stanowi również niszczenie wycofanych banknotów, które w sumie ważą jakieś 150 tys. ton. Nowa technika prania pieniędzy może jednak rozwiązać problem. 

Główną przyczyną brudzenia pieniędzy jest sebum, tłusta substancja wydzielana przez ludzką skórę. Sprawia ona, że banknoty nie tylko stają się nieprzyjemne w dotyku, ale również brązowieją, co sprawia, że maszynom trudniej jest je rozpoznać.

Sebum można najprościej usunąć za pomocą rozpuszczalników, które jednak niszczą też zabezpieczenia, takie jak hologram czy specjalne magnetyczne i fluorescencyjne tusze. Łatwiej jest zatem wycofać banknoty z obiegu.

Nabil Lawandy i Andrei Smuk z firmy Spectra Systems są jednak przekonani, że można rozwiązać ten problem używając odpowiedniego rozpuszczalnika, którym ich zdaniem jest odpowiednio skupiony dwutlenek węgla.

W tym celu przeprowadzili pewien eksperyment. Specjalnie zabrudzili sebum banknoty poddając je wyjątkowo trudnym warunkom atmosferycznym. Banknoty udało się wyczyścić. Dzięki tej metodzie będą mogły dłużej pozostać w obiegu.

fot. iStock
fot. iStock
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ

Polecane